Разлика помеѓу преработките на „Кејт Бланчет“

Додадени 652 бајти ,  пред 5 години
дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување)
'''Кеј Бланшет''' ([[1974]]) е австралиска филмска актерка.
[[Податотека:Cate Blanchett 4 (cropped).jpg|мини|десно|К. Бланшет, 2005.]]
 
== Биографија ==
[[Податотека:Cate Blanchett Berlinale.jpg|мини|лево|Бланшет на Берлинскиот филмски фестивал, 2007.]]
Долго време, Бланшет била уметнички директор на [[Театар|театарот]] "Сиднеј театар компани", кој го водела заедно со својот сопруг.
Во [[2013]] година, Бланшет станала заштитно лице на [[Парфем|парфемот]] на [[Џорџо Армани]], "Си" (Si).
Кеј Бланшет е омажена за [[Драматург|драматургот]] и сценаристот Ендрју Аптон со кого имаат три сина.<ref>Наташа Спирова, "Уживам да готвам", ''Антена'', број 819, 7.3.2014, стр. 29.</ref>
[[Податотека:Cate Blanchett at the Tropfest Opens (2012) 2.jpg|мини|десно|Бланшет на „Tropfest Opens“, 2012 година.]]
 
== Филмска кариера ==
[[Податотека:Cate Blanchett Deauville 2013 3.jpg|мини|лево|Бланшет во 2013 година.]]
Во [[2004]] година, за улогата на [[Кетрин Хепберн]] во филмот „[[Авијатичарот (филм)|Авијатичарот]]“, Бланшет ја освоила наградата „[[Оскар]]“. Во 2007 година, таа го глумела ликот на [[Боб Дилен]] во филмот на Тод Хејнс „[[Не сум таму (филм)|Не сум таму]]“ при што за својата улога била номинирана за „Оскар“, а ги освоила наградите „Златен глобус“ и „Волпи“ на [[Венецијански филмски фестивал|Венецијанскиот филмски фестивал]].<ref>„Дание Деј-Луис беше совршен Линколн, Бланшет блесна во улогата на Дилан“, ''Дневник'', година XIX, број 5782, петок, 5 јуни 2015, стр. 21.</ref> Во [[2014]] година, таа го освоила и својот втор „Оскар“, овојпат за улогата на Јасмин во филмот „[[Тажната Јасмин (филм)|Тажната Јасмин]]“ на режисерот [[Вуди Ален]]. Претходно, за оваа улога, таа се закитила и со наградата „[[Златен глобус]]“.
[[Податотека:Cate Blanchett Cannes 2014 (cropped).jpg|мини|десно|Бланшет на Фестивалот во Кан, 2014 година.]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Филм]]
[[Категорија:Австралиски глумци]]
[[Категорија:Добитници на Оскар]]