Разлика помеѓу преработките на „Емили Дикинсон“

Додадени 167 бајти ,  пред 4 години
дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување)
 
== Биографија ==
[[Податотека:Black-white photograph of Emily Dickinson.jpg|мини|Дагеротипија на Е.Дикинсон, меѓу 1846 и 1847 година.]]
Емили Дикинсон е родена на [[10 декември]] [[1830]] година, во Амхерст, државата Масачусетс, САД. Нејзиниот татко, Семјуел Дикинсон (Samuel Dickinson) бил угледен граѓанин, судија и сенатор. Емили имала двајца браќа - Едвард и Остин и една сестра - Лавинија. Емили учела во локалното училиште, а една година поминала и во женската семинарија во Маунт Холиок, каде што девојките биле поделени во три групи: оние кои биле посветени [[христијанство|христијанки]], оние за кои имало надеж и оние без надеж. Емили била сместена во третата група. По враќањето дома, таа целиот живот го поминала во семејната куќа во Амхерст, со исклучок на неколку патувања во [[Вашингтон]], [[Филаделфија]] и [[Бостон]] (каде што престојувала неколку месеци, лекувајќи ги очите). Живеела осамено и имала само мал број пријатели, но со некои од нив била блиска сè до нивната смрт.<ref>Богомил Ѓузел, "Енигмата Емили Дикенсон" во: Емили Дикенсон, ''Одбрани песни''. Скопје: Македонска книга, 1986, стр. 156.</ref>