Чифлик (Лагадинско): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Чифлик ''' ({{lang-el|Άγιος Χαράλαμπος}}, ''Агиос Хараламбос '', до [[1955]] ''Τσιφλίκι'', ''Цифлики'')<ref>[http://pandektis.ekt.gr/pandektis/handle/10442/169389 Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μπέροβα -- Βερτίσκος]</ref> — село во [[Лагадина (општина)|Општина Лагадина]] во [[Солун (округ)|Солунски округ]], [[Егејска Македонија]], денес во областа [[Централна Македонија (Грција)|Централна Македонија]], [[Грција]]<ref name="Kallikratis">[http://www.kedke.gr/uploads2010/FEKB129211082010_kallikratis.pdf Kallikratis law], Greece Ministry of Interior {{el icon}}</ref>.
 
== ГеографиjaГеографија и местоположба ==
 
Селото се наоѓа во југоисточниот дел на Лагадинската област, југоисточно од Лагадинското езеро, во северното подножје на планината [[Хортач]].