Разлика помеѓу преработките на „Ман (остров)“

Нема измена во големината ,  пред 5 години
поправка на правопис - Европска Унија правопис 2015
(поправка на правопис - унија)
(поправка на правопис - Европска Унија правопис 2015)
'''Островот Ман''' ([[англ.]] ''Isle of Man''; [[мански јазик|мански]]: ''Ellan Vannin'' е самоуправна територија на Британската круна која се наоѓа во [[Ирското Море]]. На чело на државата е кралицата [[Елизабета II]], со титула Лорд од Ман. Островот бил [[келти|келтска]] заедница од 1079 година. По низа промени на власта помеѓу кралевите на Англија и Шкотска, Ман потпаднал под феудална власт на англиската круна. Лордовството било приклучено кон Британската круна во 1764. година, но никогаш не станало британска територија, туку останало самоуправна јурисдикција.
 
Островот не е членка на [[Европската унијаУнија]], но има некои врски кои се однесуваат на слободниот проток на стоки.
 
Островот Ман е таканаречена ''економија на ниски даноци'', нема данок на приходи од капитал, данок на богатство, ниту данок на наследство, а највисоката стапка на персонален данок изнесува 18%. Данокот на добивка за фирмите исто така е во најголемиот број случаи 0%.<ref>[http://www.gov.im/iomfinance/tax/directtax.xml Директни даноци - Влада на Островот Ман]</ref>
[[Категорија:Крунски поседи]]
[[Категорија:Обединето Кралство]]
[[Категорија:Специјални територии на Европската унијаУнија]]