Разлика помеѓу преработките на „Тито и Македонија“

Додадени 190 бајти ,  пред 5 години
с
исправање правописни и логички грешки
с (исправање правописни и логички грешки)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{POV}}
'''[[Јосип Броз Тито]]''' е контроверзна фигура во [[Република Македонија|Македонија]] дури и 2736 години по неговата смрт. Неговото наследство сесѐ уште не е оценето едноставно од македонските историчари и граѓани.
 
По завршување на [[Втора Светска војна|Втората Светска војна]], Тито им донел на Македонците [[националност|национално]] осамостојување и [[комунизам|комунистички]] режим. Позитивната страна на Титовото партизанско движење и на [[НОБ]] е во тоа што ја вброиле Македонија во членките на [[Сојузници|Антихитлеровската коалиција]]. По војната Вардарска Македонија веќе не била ''Јужна Србија'' или ''[[Вардарска бановина]]'', туку [[сојузна република]] во рамките на [[Југославија]] со посебна [[култура]], [[Историја на македонскиот народ|историја]] и [[Македонски јазик|јазик]]. (''Види [[Социјалистичка Република Македонија]]'')
# Без Тито Македонија ''немаше да го има'' ни ова што сега го има.
 
'''Противниците на Тито''' ги спомнуваат најжестоките репресии врз противниците на [[Југославија]], врз приврзеницитеприврзаниците на идејата за независна Македонска држава, врз ''класниот непријател''. Многу граѓани, и соработници и несоработници на [[фашизам|фашистичкиот]] окупатор, биле убиени без судење. Според македонски извори биле убиени од 45004.500 до 20 .000 луѓе и уште околу 120 илјади граѓани фрлени во затвор и логори (околу 10 проценти од вкупното население на Македонија).
 
Се споменува и менување на етничкиот состав во [[Република Македонија|Македонија]], појавување на етнички проблеми во Македонија и уништувачка ролја на комунистичката идеологија врз културата и уметноста. Водачите на вториот македонски [[Илинден]] во никаков случај не ја замислувале Југославија како унитарна заедница, туку како државна творба во која Македонија во голема мера ќе биде самостојна.
Според неофицијалните податоци, во периодот [[1949]]-[[1951]] биле затворени 7.330 средношколци, а само во затворот "Идризово" биле затворени 2.500 политички затвореници.
 
''Подржувачите'Поддржувачите на Тито''' го споменуваат фактот дека во време на Тито, Македонија за прв пат добила државност и културна самостојност, дури и само како сојузна југословенска република. Исто така [[економија|економската]] положба во време на Тито била подобра од денес, југословенските државјани имале [[пасош|пасоши]] кои им доделувале право да патуваат низ целиот свет. [[Национализација|Национализацијата]] на економијата и колективизацијата на селото не биле толку жестоки колку во останатите социјалистички земји и дозволувале некои форми на приватен [[бизнис]], како и поголема слобода на патување и култура во споредба со земјите од [[Источен блок|Источниот блок]].
 
Во времето на [[СФРЈ|Титова Југославија]], [[Велес]] го носеше името [[Титов Велес]].
 
== Видете исто така ==
88

уредувања