Разлика помеѓу преработките на „Начело на неопределеност“

нема опис на уредувањето
{{Во изработка}}
{{Квантна механика}}
[[Податотека:|мини]]
'''Принцип на неопределеност''' ('''Хајзенбергов принцип на неопределеност''') збир на математички нееднаквости кои ја потврдуваат основната граница за прецизноста со која одредени парови на физички подесувања на честичките познати како [[Комплементарност|комплеметарни]] променливи, како [[местоположба]] х и [[Импулс (механика)|импулс]]<nowiki/>от p, не може да бидат определени едновремено .
 
7

уредувања