Разлика помеѓу преработките на „Река“

Додадени 307 бајти ,  пред 4 години
* „Река“ - песна на арапскиот поет [[Ибн Хефаџа]].<ref>''Arapska poezija''. Beograd: Rad, 1977, стр. 72.</ref>
* „Однеси ме до реката (''Take me to the river'')“ - песна на американската [[Рок музика|рок]]-група „Токинг хедс“ (''Talking heads'') од [[1978]] година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=6ar2VHW1i2w Talking Heads - Take Me To The River (HQ) - YouTube (пристапено на 17.4.2016)]</ref>
* „Скокни во реката (''Jump in the river'')“ - песна на ирската пејачка [[Шинејд О'Конор]] од [[1989]] година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=PvMlUpXNe3w sinead o'connor - jump the river - YouTube (пристапено на 11.5.2016)]</ref>
 
== Наводи ==