Разлика помеѓу преработките на „Одбивање (физика)“

Одземени 12 бајти ,  пред 5 години
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
=== Закони за одбивање ===
[[Податотека:Fényvisszaverődés.jpg|right|thumb|Пример од закон за одбивање]]
Ако рефлектирачкатаодбивната површина е многу лесна, рефлексијаодбивањето на светлината, која се јавува се нарекува спекуларна или редовна рефлексија. Законите на одбивање се следниве:
# Зраци на инцидентот, се гледаат зраци нормално на површината на одбивање на местото на лагата инциденца во ист авион. 
# Аголот на зраци на инцидентата прави да е нормален односно еднаков на аголот кој прави нормални на него. 
25

уредувања