Одбивање (физика): Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 6 години
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
# Аголот на зраци на инцидентата прави да е нормален односно еднаков на аголот кој прави нормални на него. 
# Рефлектираните зраци и ray инцидент се на спротивни страни од нормалата.<br>
Овие три закони  може да се изведат од [[ФренселовитеФренеловите равенки]].
 
==== Механизам ====
25

уредувања