Одбивање (физика): Разлика помеѓу преработките

Одземени 8 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
[[Податотека:Mount_Hood_reflected_in_Mirror_Lake,_Oregon.jpg|thumb|Одбивање на планината во езерото.]]
Одбивање е промена во [[насока на бранот]] на [[Интерфејс елемент|интерфејс]] помеѓу две различни [[медиуми]] , така што бранот се враќа во медиумот од каде што потекнува. Чести примери вклучуваат одраз на [[светлина]], [[Глас (фонетика)|звук]] и [[водени бранови]]. Законот за одбивање вели дека за [[спекуларниот одраз]] на аголот на бранот на кој има површина еднаква со таа на аголот на која таа се рефлектираодбива . [[Огледалата]] имааѕ спекуларниот одраз .
 
 Во [[акустиката]] , одбивањето предизвикува [[одеци]] и се користи во [[хидролокатор]]. Во областа на геологијата , важно е за студијата на [[сеизмичките бранови]] . Одбивањето е забележано со [[површински бранови]] во водни тела. Одбивањето е забележано со многу видови на [[електромагнетни бранови]] , покрај [[видливата светлина]]. Одраз на [[VHF]] и повисоки фреквенции е важно за [[радио]] пренос и за [[радар]]. Дури и тешки [[Х-зраци|Х- зраци]] и [[гама зраци]] може да се одрази на плитки агли со специјални " пасат " огледала ..
25

уредувања