Разлика помеѓу преработките на „Сергеј Брин“

Одземени 2 бајти ,  пред 5 години
поправка на правопис - евтин
с
(поправка на правопис - евтин)
 
 
'''Сергеј Михајлович Брин''' ({{lang-ru|link=no|Серге́й Миха́йлович Брин}}; роден {{роден на|21|август|1973}}) е руски и американски [[Информатика|информатичар]] и [[Претприемништво|претприемач]], најдобро познат како ко-основачсоосновач, заедно со [[Лери Пејџ]], на [[Google]], најголемата [[Интернет]] компанија во светот.
Во 2011 година, неговото лично богатство се проценува на 16.,7 билијонибилиони долари. Брин имигрирал во [[Соединетите Американски Држави]] од [[Советскиот Сојуз]] на шестгодишна возраст. Тој дипломирал на Универзитетот во [[Мериленд]], следејки ги стапките на неговиот татко и дедо студирајќи математика како и компјутерски науки. По дипломирањето, заминува на [[Стенфорд]] каде се запознава со [[Larry Pag]]e, со кого подоцна стануваат пријатели. Тие ја преполниле нивната соба во студентскиот дом со ефтиниевтини компјутери и го употребиле [[data mining]] системот на Брин за да изградат супериорна истражувачка машина. Програмата станала популарна на Стандфорд и тие ги ставиле во мирување нивните докторски студии за да започнат со работата на [[Google]], во изнајмена гаража. Списанието [[Економист]] го смета Грин за „Просветлен Човек“човек“ и некој кој верува дека знаењето е секогаш подобро од незнаењето, филозофија која е мото на [[Google]] и која овозможува сите светски информации да бидат универзално достапни и корисни.
 
__TOC__
 
== Детство и Образование ==
Сергеј Брин е роден во [[Москва]] од еврејски родители, [[Мајкал Брин]] и [[Евгенија Брин]]. И двајцата дипломирале на Московскиот државен универзитет. Неговиот татко е професор по математика на универзитетот во Мериленд, додека неговата мајка е научник - истражувач во ГоддардГодард центарот за веселенски летови на [[НАСА]].
 
=== Детството во Советскиот Сојуз ===
Во 1979 кога Брин имал само шест години неговата фамилија емигрирала во Соединетите Американски државиДржави. Во интервјуто со [[Мајкал Малсид]], автор на Приказната за [[Google]], таткото на Сергеј објаснува како тој бил принуден да го напушти неговиот сон да постане астронаут уште пред да се запише на колеџ. Иако не постоела анти - семисетичкаантисемитска политика во Советскиот сојузСојуз, [[Мајкал Брин]] тврди дека комунистичката партија не дозволувала влез на евреитеЕвреите во универзитетите. Затоа Мајкал Брин го променил својот главен предмет во математика кадешто ги добил сите десетки. Тој рекол дека никој не го сметал за дипломиран бидејќи бил [[Евреин]]. На московскиот универзитет од Евреите се барало да ги полагаат влезните испити во различни простории со останатите апликанти.
 
Фамилијата на Брин живеела во трисобен стан во центарот на [[Москва]], заедно со неговата баба. Сергеј знаел дека неговиот татко не бил во можност да ја оствари кариерата која ја посакувал. Неговиот татко по враќањето од конференција во [[Варшава]], [[Полска]], им соопштил дека е време неговата фамилија да емигрира. На конференцијата тој бил во можност да комуницира со колеги од [[Америка]], [[Франција]], [[Германија]] и [[Англија]] и открил дека неговите интелектуални колеги од западот не биле чудовишта, како што биле претставени во Советскиот Сојуз.
 
Тие официјално аплицирале за излезна виза во септември 1978 година, и како резултат на тоа неговиот татко бил веднаш отпуштен. Поради истите причини, неговата мајка, исто така, морала да ја напушти својата работа. Следните осум месеци, без постојан приход, тие биле принудени да прифатат привремени вработувања додека чекале, од страв дека нивното барање ќе биде одбиено како што е случај со многу други. Во тоа време неговите родители покажале заедничка одговорност околу грижата за него и неговиот татко се научил програмирање. Во мај 1979 година, тие добиле официјални излезни визи и им било дозволено да ја напуштат земјата.
 
Во едно интервју во октомври 2000 година, Брин рекол: "Знам за тешките времиња што моите родители ги поминаа, а јас сум им многу благодарен што бев донесен во САД." Една деценија порано, во текот на летото на 1990 година, неколку недели пред неговиот 17-ти роденден, неговиот татко ја предводел групата на талентирани средношколци по математика, вклучувајќи го и Сергеј, на двонеделна програма за размена во Советскиот Сојуз. Какошто Сергеј се сеќава, патувањето го разбудило стравот од власта. На вториот ден од посетата, додека групата имала посета на саниториум во село во близина на Москва, Сергеј го викнал неговиот татко настрана, гледајќи го во очи и му рекол: "Ти благодарам за тоашто не изнесе сите нас надвор од Русија.