Разлика помеѓу преработките на „Серта“

Додадени 224 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
(сликата на Ѕвонко од викиекспедицијата)
 
'''Серта''' — гранична [[планина]] помеѓу двете релјефни целини [[Ниска Македонија (Повардарие)]] и [[Источно-Вардарска група планини и котлини (родопски)]] во [[Штип]]ската [[околија]], на околу 15 км југоисточно од [[Штип]]. Позната е и под [[име]]то [[Конечка Планина]] бидејќи започнува кај селото [[Конче]] каде и се наоѓа највисокиот врв [[Волчјак]] 1.159 метри надморска височина. Највисокиот дел на [[планина]]та е над [[село]]то [[Лесковица]], и потоа опаѓа во насока на [[Радовиш]].<ref>{{цитирана книга|last=Geografsko društvo na SR Makedonija|title=Geografski razgledi|publisher=Društvo|location=Skopje|date=1989|edition=27-30}}</ref>
[[Податотека:ЕкспедицијаЛакавичко 46.jpg|мини|лево|300п|Поглед на протегањето на Конечка Планина (Серта) од селото [[Габревци]]]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}