Разлика помеѓу преработките на „Иван Перишиќ“

Одземени 16 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
| years1 = 2007–2009 | caps1 = 0 | goals1 = 0 | clubs1 = [[ФК Сошо|Сошо]]
| years2 = 2009 | caps2 = 18 | goals2 = 5 | clubs2 = →[[ФК Роселар|Роселар]] (позајмен)
| years3 = 2009-2011 | caps3 = 70 | goals3 = 31 | clubs3 = [[ФК Клуб БрижБриге|Клуб БрижБриге]]
| years4 = 2011-2013 | caps4 = 42 | goals4 = 9 | clubs4 = [[ФК Борусија Дортмунд|Борусија Дортмунд]]
| years5 = 2013- | caps5 = 44 | goals5 = 12 | clubs5 = [[ВФЛ Волфсбург|Волфсбург]]
Во 2009 година Перишиќ бил испратен на позајмица во белгискиот прволигаш [[ФК Роселар|Роселар]], со цел да собере играчко искуство. Тој одиграл половина сезона во која бил многу успешен постигувајќи 5 гола на 18 лигашки настапи.
 
=== Клуб БрижБриге ===
По успешната полу-сезона во Белгија тој им оставил многу силен впечаток на челниците на еден од водечките клубови во лигата, [[ФК Клуб БрижБриге|Клуб БрижБриге]]. На [[26 август]] [[2009]] официјално го комплетира својот трансфер од [[ФК Сошо|Сошо]] за сума од 250,000 [[евро|€]] и потпишувајќи три годишен договор со БрижБриге.
 
Своето деби за новиот тим го имал на [[13 септември]] [[2009]] против екипата на [[ФК Генк|Генк]], во натпревар што завршил нерешено 1-1, а токму тој го постигнал израмнувачкиот погодок за својот тим во 45-тата минута. Сезоната ја завршил со 9 постигнати гола во 33 првенствени настапи.
 
Во следната сезоната Перишиќ го покажал сиот свој талент постигнувајќи 22 првенствени гола за БрижБриге, вклучувајќи ги и четирите против [[ФК Шарлероа|Шарлероа]] во победата со 5-0. Перишиќ воедно бил најдобар стрелец во Белгиската Јупилер лига за сезоната 2010-2011, а истотака бил избран и за играч на сезоната во Белгија. Сепак, слабото четврто место на БрижБриге во првенството не ги задоволува апетитите на Перишиќ и тој решил да го напушти клубот по завршувањето на сезоната.
 
=== Борусија Дортмунд ===
{{Состав на Хрватска на Светското првенство 2014}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Перишиќ, Иван}}
 
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Фудбалери од Бундеслига]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Хајдук Сплит]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Клуб БрижБриге]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Борусија Дортмунд]]
[[Категорија:Фудбалери на ВФЛ Волфсбург]]