Разлика помеѓу преработките на „Одбивање (физика)“

Додадени 106 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Mount_Hood_reflected_in_Mirror_Lake,_Oregon.jpg|thumb|Одбивање на планината во езерото.]]
РефлексијаОдбивање е промена во [[насока на бранот]] на [[Интерфејс елемент|интерфејс]] помеѓу две различни [[медиуми]] , така што бранот се враќа во медиумот од каде што потекнува. Чести примери вклучуваат одраз на [[светлина]], [[Глас (фонетика)|звук]] и [[водени бранови]]. Законот за одбивање вели дека за [[спекуларниот одраз]] на аголот на бранот на кој има површина еднаква со таа на аголот на која таа се рефлектира . [[Огледалата]] имааѕ спекуларниот одраз .
 
 Во [[акустиката]] , одбивањето предизвикува [[одеци]] и се користи во [[хидролокатор]]. Во областа на геологијата , важно е за студијата на [[сеизмичките бранови]] . Одбивањето е забележано со површински бранови во водни тела. Одбивањето е забележано со многу видови на електромагнетни бранови , покрај видливата светлина. Одраз на VHF и повисоки фреквенции е важно за радио пренос и за радар. Дури и тешки Х- зраци и гама зраци може да се одрази на плитки агли со специјални " пасат " огледала ..
 
== Одбивање од светлина ==
25

уредувања