Припрата: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(нова страница)
 
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Ohrid, 17.JPG|мини|десно|250п|Припратата од северната страна на црквата [[Црква „Св. Софија“ - Охрид|Св. Софија]] во [[Охрид]]]]
 
'''Припрата''' или '''нартекс''' - доградба на влезот во [[храм]]от (исто како и пронаос кај античките Грци, пред влезот на антички храм). Припратата може да биде изградена на западната, јужната и северната страна на храмот. Обично е одвоена од црквата со ѕид и со врата.