Разлика помеѓу преработките на „Бајазит-паша“

Одземени 2 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с (КМ: Категорија:Категорија:Големи везири на Отоманската Империја од 15 век → [[Категорија:Големи везири на Отоманската Империја од...)
с
Тој бил роден во [[Амасија]] и одгледан во султанскиот сарај. Во времето на [[Бајазит I]] работел на повеќе воени позиции, а во времето кога синот на султанот, шехзаде Мехмед (идниот [[Мехмед I]]) станал управител на Амасија, тој му станал главен советник.
 
По катастрофалниот [[Битка кај Ангора|пораз кај АнагораАнгора]] во [[1402]] година и заробувањето на султан Бајазит, Бајазит Паша успеал да го спаси 15-годишниот Мехмед Челеби од силите на [[Тимур]] и да го засолни во Амасија. По крајот на [[Отомански интеррегнум|граѓанската војна]], Бајазит станал голем везир на Мехмед I. Во негово време било задушено [[Бедредин Симави|востанието на Бедредин]] во [[1420]] година.
По смртта на Мехмед I, Бајазит ја сочувал неговата смрт за 40 дена додека султановиот син Мурат пристигне во престолнината и го зазеде тронот. Во јули [[1421]] година, само два месеци по крунисувањето на [[Мурат I]], Бајазит Паша бил испратен да го задуши востанието на [[Мустафа Челеби]], чичкото на Мурат. Во битката кај Едрене тој бил заробен и егзекутиран.