Разлика помеѓу преработките на „Марко Маркато“

Додадени 164 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
| role = Возач
| ridertype = Спринтер
| proyears = 2005–2006<br><br>2007<br>2008<br />2009–2013<br>2014<br>2015
| proteams = Андрони Џокатоли-3Ц Казалинги<br>{{ct|LPR|2007}}<br>{{ct|UNI|2008}}<br />{{ct|VAC|2009}}<br>{{ct|CAN|2014}}<br>{{ct|WGG|2015}}
| majorwins = '''[[Класични велосипедски трки|Еднодневни трки и класици]]'''
| majorwins = :[[Париз-Тур]] (2012)
| updated = 31 мај 20152016
}}
 
: 6. Друивенкурс Оверејсе
;2014
: 6. Краен пласман [[Трка на Фјордовите]]
: 8. Трофео Лаигвелја
: 10. Краен пласман [[Енеко Тур 2014|Енеко Тур]]
;2015
: 2. Класик Лоар Атлантик
: 2. Дрејвенкурс Оверејсе
: 2. ГП Индустрија е Комерчо ди Прато
: 3. Краен пласман [[Трка околу Данска]]
: 6. Гран при ла Марсејаз
: 7. Тур де Вандеја
{{Palmares end}}
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница-врска|Marco Marcato}}
* {{Cycling archives|16021|Marco Marcato}}
* {{CQ ranking}}
* {{ProCyclingStats}}
 
{{Возачи во Ванти}}
 
{{Лични податоци
| NAME = Маркато, Марко
| ALTERNATIVE NAMES =
| SHORT DESCRIPTION = [[друмски велосипедист]]
| DATE OF BIRTH = 11 февруари 1984
| PLACE OF BIRTH = [[Сан Дона ди Пјаве]], [[Италија]]
| DATE OF DEATH =
| PLACE OF DEATH =
}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Маркато, Марко}}
[[Категорија:Родени во 1984 година]]