Разлика помеѓу преработките на „Двојна ѕвезда“

Додадени 4 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
 
==== Спектроскопски двојни ѕвезди ====
Понекогаш, единствениот доказ за двојна ѕвезда е таканаречениот [[доплерДоплеров ефект]] на нивната емитирана светлина.
 
== Наводи ==