Разлика помеѓу преработките на „Зајак“

Додаден 371 бајт ,  пред 4 години
 
Исто така, зајакот е чест лик во [[филм]]овите. Така, во [[1988]] година бил снимен филмот „[[Кој го намести зајакот Роџер]]“ (''Who framed Roger Rabbit''), кој постигнал голем успех и освоил три награди „[[Оскар]]“.<ref>[http://www.imdb.com/title/tt0096438/ IMDb, Who Framed Roger Rabbit (1988) (пристапено на 6.12.2015)]</ref>
 
Зајаците се јавуваат како тема во повеќе уметнички или популарни дела, како:
* „Зајаците и жабите“ - басна на американскиот писател [[Емброуз Бирс]].<ref> Емброуз Бирс, ''Басни''. Скопје: Темплум, 2016, стр. 50.</ref>
 
== Галерија ==