Разлика помеѓу преработките на „Лисици“

Нема измена во големината ,  пред 4 години
ситна поправка
(дополнување, ситна поправка)
(ситна поправка)
*[[Vulpes riffautae]] — (Bonis et al., 2007, крајот [[миоцен]] Африка)
*[[Vulpes stenognathus]] — (Savage, 1942, крајот [[миоцен]], Северна Америка)
 
== Литература ==
* ''Ronald M. Nowak'' Walker's carnivores of the world – JHU Press, 2005
* ''Xiaoming Wang, Richard H. Tedford, Mauricio Anton'' Dogs: Their Fossil Relatives and Evolutionary History — Columbia University Press, 2010
 
==Лисицата како тема во уметноста и во популарната култура==
Лисицата се јавува како тема во бројни дела од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Лисицата и грозјето“ - басна на американскиот писател [[Емброуз Бирс]].<ref> Емброуз Бирс, ''Басни''. Скопје: Темплум, 2016, стр. 22.</ref>
 
== Литература ==
* ''Ronald M. Nowak'' Walker's carnivores of the world – JHU Press, 2005
* ''Xiaoming Wang, Richard H. Tedford, Mauricio Anton'' Dogs: Their Fossil Relatives and Evolutionary History&nbsp;— Columbia University Press, 2010
 
== Наводи ==