Разлика помеѓу преработките на „Лисици“

Одземени 236 бајти ,  пред 4 години
дополнување, ситна поправка
с (додадена Категорија:Кучиња со помош на HotCat)
(дополнување, ситна поправка)
{{внимание}}
'''Лисица''' (''Vulpes'') — род фамилији ''[[Canidae]]''.
Тие се карактеризираат со ниско поставени издолжена торзото, глава со издолжена муцка посочи. Уши обично се релативно големи (со исклучок на видовите се наоѓаат во поларните ширини), Очите со вертикални овална наутро, очите со вертикална овална наутро. Опашката е меки, заоблени, од половина до целосна должина на главата и телото. Моногамен, во жените обично шест или осум на дојката. Етимологија: {{lang-la|vulpes}} — «лисица».
 
== ИзумренИзумрени видови ==
Рид има 12 модерните видови.
 
== Изумрен видови ==
*[[Vulpes alopecoides]] — (Major, 1873, крајот [[плиоцен]], Европа)
*[[Vulpes angustidens]] — (Thenius, 1954, почетокот [[плеистоцен]], Европа)
*[[Vulpes stenognathus]] — (Savage, 1942, крајот [[миоцен]], Северна Америка)
 
== Литература ==
 
== Джерела ==
* ''Ronald M. Nowak'' Walker's carnivores of the world – JHU Press, 2005
* ''Xiaoming Wang, Richard H. Tedford, Mauricio Anton'' Dogs: Their Fossil Relatives and Evolutionary History — Columbia University Press, 2010
 
==Лисицата како тема во уметноста и во популарната култура==
Лисицата се јавува како тема во бројни дела од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Лисицата и грозјето“ - басна на американскиот писател [[Емброуз Бирс]].<ref> Емброуз Бирс, ''Басни''. Скопје: Темплум, 2016, стр. 22.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Лисици| ]]