Разлика помеѓу преработките на „Лебед“

Додадени 576 бајти ,  пред 4 години
дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување)
*Новозеландски лебед (''-{C. sumnerensis}-'')
'''Коскороба лебеди (''-{Coscoroba}-'')'''
 
==Лебедот како тема во уметноста и во популарната култура==
Лебедот се јавува како тема во бројни дела од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Гуската и лебедот“ - басна на американскиот писател [[Емброуз Бирс]].<ref> Емброуз Бирс, ''Басни''. Скопје: Темплум, 2016, стр. 15.</ref>, ..
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Нормативна контрола}}