Разлика помеѓу преработките на „Батерија“

Одземени 2 бајти ,  пред 5 години
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Батерии спаѓаат во таканаречените основни извори на електрична енергија затоа што ја претвараат [[хемиска енергија|хемиската енергија]] во електрична и можат да се полнат (процесот не е реверзибилен). За разлика од батеријата [[акумулатор]]от спаѓа во електро-хемиски секундари (реверзибилни) извори на електрична енергија и можат постојано да ја конвертираат хемиската енергија во електрична и обратно (може да се полни и празни).
 
Друго име за батеријата е галвански елемент. Галвански елементи се основни хемиски извори на струја. Постојат повеќе видови на галвански елементи меѓу кои се: Волтин, Даниелов, ЛекланшеновЛекланшеов итн. Со Даниеловиот елемент лесно може да се објасни принципот на батеријата.
 
== Поврзано ==
Анонимен корисник