Разлика помеѓу преработките на „Енравота“

Додадени 29 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
|venerated_in=[[Бугарија]]
}}
'''Енравота''' е првиот бугарски христијански светец од [[9 век]].
 
Енравота бил најстариот син на хан [[Омуртаг]]. Според изорите дадени од охридскиот архиепископ [[Теофилакт Охридски]]<ref>''„Българските ханове и царе VII-XIV век“'' — Йордан Андреев, Държавно издателство „Д-р Петър Берон“, 1988 г., с.44-45</ref>, Енравота паднал под влијание на заробениот византиски епископ Кинам и прифатил од него христијанското крштевање под името Бојан. Поради неговата подршка кон христијанството, тој бил лишен од правото на престолонаследник од својот татко [[Омуртаг]]. По смртта на Омуртаг на бугарскиот престол се качил третиот син [[Маламир]] (вториот син [[Звиница]] веројатно бил починат), во чија лојалност кон татковинските богови Омуртаг не се сомневал.
1

уредување