Разлика помеѓу преработките на „Евангелско-методистичка црква (Струмица)“

с
нема опис на уредувањето
с
Првите членови во оваа црква биле примени во [[1882]] година. Во [[1894]] година било отворено првото црковно училиште, кое било признато во [[1906]] година. Во [[1906]] година била изградена и првата црква со додатна просторија за училиште. Во [[1987]] година била добиена дозвола за изградба на нова црква, а старата црква била срушена и на нејзино место започнала изградбата на новата црква.
 
Новата црква била осветена на [[15 октомври]] [[1989]] година. Во [[2000]] година бил изграден Социјалниот центар, кој во чест на славната мисионерка [[Мис Елен Стон]] бил наречен „''Мис Стон Центар''“<ref>[http://dtmlagbo.mk/?dir-item=%D0%B5%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B3%D0%B5%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B0-%D1%86%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0 Евангелско — методистичка црква]</ref>.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{македонска црква-никулец}}