Разлика помеѓу преработките на „Евангелско-методистичка црква (Струмица)“

нема опис на уредувањето
| style =
| groundbreaking =
| completed date = 20 век1989
| materials =
| parish =
}}
 
'''Евангелско-методистичка црква''' е христијански храм кој се наоѓа во [[Струмица]].
 
== Историја ==
 
Првите членови во оваа црква биле примени во [[1882]] година. Во [[1894]] година било отворено првото црковно училиште, кое било признато во [[1906]] година. Во [[1906]] година била изградена и првата црква со додатна просторија за училиште. Во [[1987]] година била добиена дозвола за изградба на нова црква, а старата црква била срушена и на нејзино место започнала изградбата на новата црква.
 
Новата црква била осветена на [[15 октомври]] [[1989]] година. Во [[2000]] година бил изграден Социјалниот центар, кој во чест на славната мисионерка Елен Стон бил наречен „''Мис Стон Центар''“.
 
 
{{македонска црква-никулец}}