Разлика помеѓу преработките на „Мет Бонер“

Додадени 664 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
 
'''Метју (Мет) Роберт Бонер''' ([[Англиски јазик|англиски]]: ''Matthew (Matt) Robert Bonner'') (роден [[5 април]], [[1980]] во [[Конкорд, Њу Хемпшир]]) е [[САД|американски]] професионален [[кошарка]]р кој игра во [[НБА|НБА лигата]] за тимот [[Сан Антонио Спарс]]. Негов прв тим беше [[Торонто Рапторс]], каде што беше миленик на навивачите кои го викаа „Црвената ракета“, заради неговата црвена коса. Мет нема некои посебни физички предиспозиции, со исклучок на неговата [[височина]] од 208 cm. Тој е специјалист за шут за 3 поени. Бонер има настапувано и во послабите тимови во Италијанската кошаркарска лига, каде доигра една сезона иако тимот банкнотира и тој не беше платен. Мет е еден од најпаметните играчи во [[НБА]], и за време на неговата академска кариера, доби најниска оцена од 8ка, и тоа само еднаш. Можеби најславен момент на Бонер, е кога не му попушти на предизвиците на посилниот [[Кевин Гарнет]], во меч меѓу [[Торонто Рапторс]] и [[Минесота Тимбервулфс]], за која мини-тепачка Бонер беше избркан од мечот, но триумфално замина со двете раце кренати нагоре.
 
Во 2008ма, со заминувањето на [[Роберт Хори]] во пензија, Мет доби поголема улога со [[Сан Антонио Спарс|„Спарси“]]. Тој исто така се ожени со [[Канада|Канаѓанка]] во 2008, и најави потенцијално учество во дресот на [[Кошаркарска репрезентација на Канада|Канадската кошаркарска Репрезентација]], слично како [[САД|Американецот]] [[Крис Кејман]] кој настапува за [[Германија]].
 
 
691

уредување