Разлика помеѓу преработките на „Леб“

Додадени 194 бајти ,  пред 5 години
(дополнување)
Лебот се јавува како тема во дела од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Леб и вино“ - песна на српскиот поет [[Миодраг Павловиќ]].<ref>Miodrag Pavlović, ''Izabrane pesme''. Beograd: Rad, 1979, стр. 128-129.</ref>
* „Леб, хашиш и месечината“ - песна на сирискиот поет [[Низар Кабани]].<ref>''Arapska poezija''. Beograd: Rad, 1977, стр. 112-114.</ref>
 
== Наводи ==