Разлика помеѓу преработките на „Планина“

Додадени 510 бајти ,  пред 4 години
дополнување
с (Отстрането уредувањето на 77.29.233.237 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot)
(дополнување)
 
Во текот на долгата [[Геологија|геолошка]] историја на Земјата имало четири големи ''орогенски циклуси'' (од [[Грчки јазик|грчки]] ''oros''=гора и ''genesis''=создавање). Како резултат на овие циклуси дошло до создавањето на постојните планини. Последниот од овие циклуси е ''[[орогонија алпина]]'', зошто од него се создадени [[Алпи]]те во [[Европа]], како и денешната структура на [[Анди]]те во [[Јужна Америка]] или [[Карпести Планини|Карпестите Планини]] во [[Северна Америка]].
 
==Планината како тема во уметноста и во популарната култура==
Планината се јавува како тема во бројни дела од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Планина“ - песна на арапскиот поет [[Ибн Хефаџа]].<ref>''Arapska poezija''. Beograd: Rad, 1977, стр. 73-74.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{Нормативна контрола}}