Разлика помеѓу преработките на „Река“

Додаден 531 бајт ,  пред 4 години
(дополнување)
Постојат бројни примери на реката како тема во [[Уметност|уметноста]] и во [[Популарна култура|популарната култура]]:
* „На реката“ (''To the River'') - песна на [[Едгар Алан По]] од [[1829]] година.<ref>„На реката“, во: Едгар Алан По, ''Поезија''. Скопје: Македонска книга, 1969, стр. 14.</ref>
* „Река“ - песна на арапскиот поет [[Ибн Хефаџа]].<ref>''Arapska poezija''. Beograd: Rad, 1977, стр. 72.</ref>
* „Однеси ме до реката (''Take me to the river'')“ - песна на американската [[Рок музика|рок]]-група „Токинг хедс“ (''Talking heads'') од [[1978]] година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=6ar2VHW1i2w Talking Heads - Take Me To The River (HQ) - YouTube (пристапено на 17.4.2016)]</ref>
 
== Наводи ==