Разлика помеѓу преработките на „Христијани“

Додадени 480 бајти ,  пред 4 години
дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Христијанство}}
'''Христијани''' е назив за големата група на припадници на [[Христијанство|христијанската религија]]. Заедничко за сите припадници на христијанството е верата во [[Исус Христос]] од каде и доаѓа зборот ''христијанин'', но помеѓу христијаните постојат поделби во практицирањето и деталите во верувањата кои не ретко во историјата биле повод за крвави војни и погроми.
 
==Христијаните како тема во уметноста и во популарната култура==
Христијаните се јавува како тема во некои дела од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Гордиот христијанин“ - песна на арапскиот поет [[Ал-Ахтал]].<ref>''Arapska poezija''. Beograd: Rad, 1977, стр. 21.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Нормативна контрола}}