Разлика помеѓу преработките на „Исидор Милетски“

с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
{{Инфокутија за личност
|име= Исидор од МилетМилетски
|портрет=
|px=220px
}}
 
'''Исидор од МилетМилетски''' ([[грчки]]: ''Ισίδωρος ο Μιλήσιος'', 442 - 537) бил доцноантички архитект, математичар и физичар.
 
Исидор од Милете најпознат е по тоа што заедно со [[Антимиј од Трал]] во периодот од 532 до 537 година ја проектирале катедралната црква [[Аја Софија|Света Софија]] во [[Константинопол]], денешен [[Истанбул]], [[Турција]] по наредба на византискиот император Јустинијан I. Оваа катедрала била најголема во светот речиси илјада години, со изградбата на катедралата во Севиља во 1520 година
 
Исидор предавал физика во [[Александрија]], а подоцна и во Константинопол.