Разлика помеѓу преработките на „Австралиско-новозеландска епархија“

 
==Цркви==
Епархита е доста активна и има големо членство. поделена е на 7 намесништва и има 3 манастири.
Најнова црква во епархијата (сост. 2016) е [[црква „Св. Троица“ - Сатерленд|црквата „Св. Троица“]] во [[Сатерленд (Нов Јужен Велс)|Сатерленд]], која е првата македонска гробјанска црква во светот, надвор од Македонија.<ref>[http://www.theleader.com.au/story/3713702/new-chapel-welcomed/?src=rss&utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter ''Macedonian community welcomes new chapel at Woronora Memorial Park'']</ref> Под оваа епархија спаѓа и [[Црква „Св. Никола“ - Кабул|црквата-параклис „Св. Никола“]] во [[Кабул]], [[Авганистан]].<ref>[http://www.mpc.org.mk/svetaktuelno.asp?id=3273 ''Параклис на свети Никола во центарот на Кабул, Авганистан (31.10.2008)'']</ref>
 
== Наводи ==