Вардар: Разлика помеѓу преработките

Додадени 373 бајти ,  пред 16 години
нема опис на уредувањето
с (interwiki)
Нема опис на уредувањето
 
80% од течението на Вардар се наоѓа Република Македонија, заради што територијата на денешна [[Македонија]] го носела името "Вардарска [[бановина]]" во времето на [[Кралство Југославија]].
 
 
== Етимологиjа ==
 
Името на Вардар е слично со имената на други реки што текат во Централна Азиja. Некои от тех са [[Срдарjа]], [[Амударjа]] и [[Чебдар]]. Зборот ''дар'' е [[персиски]] и значи [[река]], [[море]] или [[океан]].
 
[[Категорија:Реки во Македонија]]
Анонимен корисник