Разлика помеѓу преработките на „Александар Василевич Александров“

нема опис на уредувањето
== Историја ==
[[Податотека:Loktionov Aleksandrov Dunajevskij Pokrass Moskvin.jpg|мини|десно|250п|Генералот [[Александар Локтионов|Локтионов]] со композиторите А.В. Александров, [[Исак Дунаевски|И.О. Дунаевски]], [[Димитриј Покрас|Д.И. Покрас]] и актерот [[Иван Москвин|И.М. Москвин]]]]
Александров е роден на [[13 април]] во с. [[Плахино]], југоисточно од [[Москва]]. Како дете пеел толку добро што отишол во [[Санкт Петербург]] и станал хорист во [[КазанскаКазањска катедрала (Санкт Петербург)|КазанскатаКазањската катедрала]]. Учел компонирање кај [[Николај Метнер]] во [[Санкт Петербург]] и во [[Москва]], каде во [[1918]] станал професор по музика.
 
Александров го основал [[Ансамбл Александров|ансамблот „Александров“]] и долги години бил негов раководител, и во тоа својство на [[Јосиф Сталин]]. Хорот доживеал успех на [[Светски саем (1937)|Светскиот саем во 1937]] во [[Париз]], а во 1942 Сталин побарал од Александров и [[текстописец]]от [[Сергеј Михалков]] да создадат нова [[химна на СССР]], која потоа била официјално усвоена на [[1 јануари]] [[1944]] г. Оваа химна била во употреба сè до распадот на СССР во 1991 г. Во декември [[2000]] г. било одлучено истата да стане и [[химна на Русија]], но со поинаков текст.