Среда: Разлика помеѓу преработките

Додадени 488 бајти ,  пред 6 години
дополнување, викификација
[проверена преработка][проверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување, викификација)
'''Среда''' е третиот или четвртиот [[ден]] во [[седмица]]та во зависност од културата[[култура]]та и традицијата којашто го имплементирала во своето броење. Во [[Република Македонија|Македонија]] тој е третиот ден во седмицата, помеѓу [[вторник]] и [[четврток]]. Среда во еврејската библија[[Библија]] се смета за денот кога се создадени [[Сонце]]то и [[Месечина]]та.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
'''Среда''' е третиот или четвртиот [[ден]] во [[седмица]]та во зависност од културата и традицијата којашто го имплементирала во своето броење. Во [[Република Македонија|Македонија]] тој е третиот ден во седмицата, помеѓу [[вторник]] и [[четврток]]. Среда во еврејската библија се смета за денот кога се создадени [[Сонце]]то и [[Месечина]]та.
==Среда како тема во уметноста и во популарната култура==
Среда се јавува како честа тема во [[уметност]]а и во [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Чиста среда“ - поема на [[Томас Стернс Елиот]] од [[1930]] година.<ref>T. S. Eliot, ''Izabrane pesme''. Beograd: Rad, 1977. Beograd: Rad, 1964, стр. 69-76.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Денови од седмицата}}