Разлика помеѓу преработките на „Алберто Контадор“

поправка на правопис
(поправка на правопис)
== Личен живот и рана кариера ==
 
Контадор е роден во Пинто во автономната заедница [[Мадрид (автономна заедница)|Мадрид]], трето од четирите деца во семејството. Тој има постари брат и сестра и помлад брат, кој има церебрална парализа. Претходно тренирајќи некои други спортови, како фудбалотфудбал и атлетикатаатлетика, Контадор го открил велосипедизмот на возраст од 14 години, благодарение на неговиот постар брат Франсиско Хавиер.<ref name="biografia">{{цитирана веб страница
|url=http://www.albertocontador.es/biografia.php
|title=Биографија на Алберто Контадор
| archiveurl= http://web.archive.org/web/20090529005642/http://www.albertocontador.es/biografia.php| archivedate= 29 мај 2009}}</ref>
 
Кога Контадор имал 15 години, започнал да настапува на трки на аматерско ниво во Шпанија, придружувајќи му се на Реал Вело Клуб Портилјо од Мадрид. Иако немал ниедна победа таа година и следната година, сепак покажал одлични квалитети и наскоро го добил прекарот ''Пантани'' (по [[Марко Пантани]], сметан за еден од најдобрите специјалисти за искачување на сите времиња) поради неговите вештини за искачување.<ref>{{цитирана веб страница
|url=http://www.eldiariomontanes.es/20070729/deportes/talento-sacrificio-para-llegar_200707291632.html
|title=Talento y sacrificio para llegar a lo más alto {{Es icon}}
|publisher=El Diario
|accessdate=18 мај 2009
}}</ref> Во 2000 година, ги искусил своите први победи, победувајќи на неколку планински пласмани од познати трки во шпанскиот аматерски велосипедски календар.<ref name="biografia" />
 
Тој се откажал од училиштето на 16 години без притоа да ја заврши матурата и потпишал со Ибердрола-Лоаназ, младинска екипа водена од Маноло Саиз, менаџер на професионалната велосипедска екипа ''ONCE''. Во 2001 го освоил шпанското хронометарско првенство под 23 години.<ref name="astanapalmares">{{цитирана веб страница
}}</ref> Контадор започнал повторно со тренинзи на крајот на 2004 и осум месеци по операцијата ја освоил петтата етапа на [[Тур Даун Андер]] 2005, возејќи за Либерти Сегурос, екипата што некогаш се викала ONCE пред преименувањето.<ref name="astanapalmares" /> Тој заминал на победа на третата етапа и крајниот пласман на [[Сетмана Каталана]], така освојувајќи ја својата прва етапна трка како професионалец. Исто така, победил на индивидуалниот хронометар во текот на [[Трка околу Баскија 2005|Трка околу Баскија]], каде завршил трет и четвртата етапа на [[Тур де Романди 2005|Тур де Романди]], каде завршил четврти во генералниот пласман.<ref name="palmares"/>
 
Во 2006 освоил етапи на [[Тур де Романди 2006|Тур де Романди]] и [[Тур де Свис 2006|Тур де Свис]] како подготовка за претстоечкиотпретстојниот [[Тур де Франс 2006|Тур де Франс]]. Пред почетокот на трката бил вмешан заедно со неколку негови колеги во допинг скандалот Операција Пуерто од шпанските власти и екипата не можела да настапи на трката. Подоцна бил ослободен од [[Меѓународен велосипедистички сојуз|Меѓународниот велосипедистички сојуз]], управното тело во велосипедизмот.<ref name="libertyfive">{{цитирана веб страница
|url=http://autobus.cyclingnews.com/news.php?id=news/2006/aug06/aug17news2
|title=Former Liberty five: 2/5 cleared
|date=17 август 2006
|accessdate=18 мај 2009
}}</ref> Контадор се вратил со возење на [[Вуелта а Бургос]], но доживеал пад по завршувањето на петтото место на етапата 4, кога возел назад со автобусот на екипата и кратко бил во бесознаниебессознание.<ref>{{цитирана веб страница
|url=http://autobus.cyclingnews.com/news.php?id=news/2006/aug06/aug11news
|title=Контадор паднал
}}</ref>
 
[[Податотека:Contador angouleme.jpg|десно|мини|Контадор носејќи ја жолтата маичка во текот на 19. етапа на [[Тур де Франс 2007]].]]
 
Првата поголема професионална победа на Контадор дошла на [[Париз-Ница 2007]], каде ја освоил последната етапа на трката. Дискавери успешно го развлекол лидерот на трката [[Давиде Ребелин]] од екипата {{ct|GST|2007}}, овозможувајќи му на Контадор да го отпочне својот напад на последното искачување. Со Ребелин во групата зад него, Контадор се одржал пред неговите ривали во последните километри, победувајќи на трката.<ref>{{цитирана веб страница
}}</ref>
 
На [[Тур де Франс 2007]] ја освоил етапата на планинската завршница Плато де Бел и бил втор во генералниотгенерален пласман зад [[Михаел Расмусен]].<ref>{{цитирана веб страница
|url=http://autobus.cyclingnews.com/road/2007/tour07/?id=results/tour0714
|title=Расмусен ја презема контролата на Тур
|date=22 јули 2007
|accessdate=18 мај 2009
}}</ref> По остранувањетоотстранувањето на Расмусен од трката пред етапата 17 поради лажење на неговата екипа за неговите тренинзи пред трката,<ref>{{цитирана веб страница |url=http://www.nrc.nl/international/Features/article1858787.ece/The_Rasmussen_schandal
|title=Скандал Расмусен
|date=6 јануари 2009
|publisher=NRC Handelsblad
|accessdate=20 мај 2009}}</ref> Контадор го преземалпрезел водството на трката и жолтата маичка, иако сè уште не ја облекол до завршувањето на етапата.<ref>{{цитирана веб страница
|url=http://autobus.cyclingnews.com/road/2007/tour07/?id=results/tour0717
|title='Benna' blasts to first Tour stage win in Castelsarrasin
|date=26 јули 2007
|accessdate=18 мај 2009
}}</ref> На индивидуалниот хронометар на етапата 19 успеал да пркоси наспроти очекувањата и да ја задржи жолтата маичка со разлика од само 23 секунди надво однос на второпласираниот [[Кедел Еванс]] и 31 секунда надпред неговиот колега [[Леви Лајпхајмер]]. Бидејќи тоа било претпоследна етапа на Тур, всушност етапата го означувала последното вистинско натпреварување на трката (отсекогаш последната етапа е лежерна и возачите не се натпреваруваат, освен во масовниот спринт на крајот на етапата) тоа значело дека Контадор ја обезбедил својата прва победа на Тур де Франс.<ref>{{цитирана веб страница
|url=http://autobus.cyclingnews.com/road/2007/tour07/?id=results/tour0719
|title=Детето Контадор го освои Тур де Франс
=== Сезона 2008 ===
 
[[Податотека:Contador rosa 5.JPG|left|thumb|Контадор ја носи розовата маичка на 21. етапа на [[Џиро д’Италија 2008]].]]
 
На 13 февруари 2008, организаторот на Тур де Франс, ''Amaury Sport Organisation'', објавил дека Астана нема да биде повикана на ниедна од нивните трки во 2008, поради претходните случаи со допинг во Астана, и покрај тоа што менаџментот на Астана и поголемиот дел од возачите биле променети пред сезоната 2008.<ref>{{цитирана веб страница
|work=Cyclingnews
|date=13 февруари 2008
|accessdate=13 февруари 2008}}</ref> Следствено на одлуката, Контадор не можел да ги брани победите од минатата година на [[Париз-Ница 2007]] и [[Тур де Франс 2007]]. Се насочил кон освојување на втора победа на [[Вуелта а Кастилја и Леон]], како и [[Трка околу Баскија 2008|Вуелта ал Паис Васко]] преку освојување на воведната етапа и последниот индивидуален хронометар. Негова следна трка и цел бил [[Критериум дуди Дофине Либере 2008|Дофине Либере]], но неговата екипа добила покана на [[Џиро д’Италија 2008]] една недела пред почетокот на трката. Контадор бил на одмор во Шпанија, кога му било кажано дека ќе вози на Џиро.<ref>{{цитирана веб страница |url=http://www.velonews.com/article/76007
|title=Контадор: Од плажа на Џиро
|author=Худ, Ендру
[[Податотека:Contador2.jpg|thumb|upright|Контадор ја носи златната маичка во текот на 20. етапа на [[Вуелта а Еспања 2008]].]]
 
И покрај недостигот на подготовка, тој завршил втор на првиот индивидуален хронометар и ја зел розовата маичка по 15. етапа на Пасо Федаја. По освојување на последната розова маичка во Милано станал првиот не-Италијанецнеиталијанец, кој го освоил Џиро по [[Павел Тонков]] во [[Џиро д’Италија 1996|1996]] и исто така втор шпански возач, кој го освоил Џиро по победата на [[Мигуел Индураин]] вона [[Џиро д’Италија 1992|1992]] и [[Џиро д’Италија 1993|1993]]. Подоцна ја истакнал важноста на оваа победа, велејќи дека „учеството на Џиро и неговото освојување беше големо достигнување, поголемо отколку втората победа на Тур де Франс“.<ref name=GiroYahoo>{{цитирана веб страница| title=Vuelta a Espana&nbsp;– Contador plays down favourite tag |publisher=uk.eurosport.yahoo.com |url= http://uk.eurosport.yahoo.com/29082008/58/vuelta-espana-contador-plays-favourite-tag.html |date=29 август 2008 |accessdate=21 септември 2008}}</ref>
 
На [[Велосипедизам на Летните олимписки игри 2008|Летните олимписки игри 2008]], Контадор се натпреварувал на друмската трка и индивидуалниот хронометар. Не успеал да заврши на друмската трка, на која 53 од 143 возачи не ја завршиле патеката во топли и влажни услови.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://results.beijing2008.cn/WRM/ENG/INF/CR/C73R/CRM012101.shtml#CRM012101|title=Велосипедизам - Друмска трка за мажи Последни резултати |publisher=Официјална страница на ЛОИ Пекинг 2008 |date=9 август 2008|accessdate=18 мај 2009}}</ref> Завршил четврти на индивидуалниот хронометар, осум секунди зад неговиот колега во сезоната Лајпхајмер.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://results.beijing2008.cn/WRM/ENG/INF/CR/C73T/CRM011101.shtml#CRM011101|title=Велосипедизам - Индивидуален хронометар за мажи Конечни резултати |publisher=Официјална страница на ЛОИ Пекинг 2008 |date=9 август 2008|accessdate=18 мај 2009}}</ref>
 
Контадор влегол на [[Вуелта а Еспања 2008]] како главен кандидат за победа. Негов најголем ривал бил неговиот сонародник [[Карлос Састре]], кој победил на [[Тур де Франс 2008|Тур де Франс]] само еден месец пред трката.<ref name=GiroYahoo/> Контадор ја освоил етапата 13 по нападот на искачувањето Англиру и овој напад му ја донел златната маичка, како предводник на трката. Го зголемил своето водство по освојувањето на етапата 14 до Фуентес де Инвиерно и го одржал своето водство во следните рамни етапи и последниот хронометар. Тој последен хронометар бил освоен од Лајпхајмер со голема разлика. Подоцна, Контадор изнел некои свои тврдења за Лајпхајмер, дека имал во план да победи на Вуелта, иако на почетокот на трката се решило дека Контадор ќе биде водачот на екипата Астана.<ref>{{цитирана веб страница |url=http://sports.espn.go.com/oly/cycling/news/story?id=3604414
|date=24 септември 2008
|publisher=ESPN
|accessdate=18 мај 2009}}</ref> Во конечниот пласман, Контадор завршил 46 секунди пред Лајпхајмер и повеќе од четири минути пред Састре.<ref>{{цитирана веб страница| title=Етапа 21 - 21 септември: Сан Себастијан де Лос Рејес - Мадрид, 102,2 км |author=Браун, Грегор |url=http://autobus.cyclingnews.com/road/2008/vuelta08/?id=results/vuelta0821 |work=Cyclingnews |date=21 септември 2008 |accessdate=21 септември 2008}}</ref> Победата на Вуелта го направила само петти велосипедист, кој победил на сите три Гранд Тур трки, по [[Жак Анкетил]], [[Феличе Џимонди]], [[Еди Меркс]] и [[Бернар ХиноИно]].<ref>{{цитирана веб страница |url=http://www.cyclingweekly.co.uk/news/Contador_quickest_to_complete_grand_tour_set_article_268244.html
|title=Контадор најбрз во комплетирањето на Гранд Тур трките
|author=Бирни, Лајонел
|accessdate=20 мај 2009}}</ref> Исто така станал само трет велосипедист, кој победил на Џиро и Вуелта во иста година, придружувајќи им се на Меркс (кој успеал во 1973) и [[Џовани Батаглин]] (во 1981).<ref name="biografia" />
 
Подоцна воистата годинатагодина, Контадор ја добил наградата [[Златен велосипед]] (''Вело д’Ор'') за најдобар возач на годината, втора година по ред. Победникот на Џиро и Вуелта ги победил олимпискиот хронометарски првак [[Фабијан Канчелара]] и победникот на Тур [[Карлос Састре]] во бројот на гласови од меѓународните спортски новинари.<ref>{{цитирана веб страница |url=http://www.cyclingweekly.co.uk/news/Contador_wins_Velo_dOr_award_article_272857.html
|title=Контадор ја освоил наградата Вело д’Ор
|author=Фаранд, Стивен
|date=22 февруари 2009
|accessdate=18 мај 2009
| archiveurl= http://web.archive.org/web/20090624134245/http://autobus.cyclingnews.com/road.php?id=road/2009/feb09/algarve09/algarve095| archivedate= 24 јуни 2009}}</ref> Тој бил во положбаситуација да ја освои [[Париз-Ница 2009|Париз-Ница]] повторно по освојувањето на прологот и најтешката планинска етапа, но доживеал пад во формата на етапата 7, губејќи ја жолтата маичка од сонародникот [[Луис Леон Санчез]]. Како причина за падот се навело неправилното распоредување на храната во текот на етапата, со што го оставило Контадор без енергија во клучните напади.<ref>{{цитирана веб страница
|url=http://autobus.cyclingnews.com/road.php?id=road/2009/feb09/algarve09/algarve095
|title=Sánchez topples Contador
|date=14 март 2009
|accessdate=18 мај 2009
| archiveurl= http://web.archive.org/web/20090624134245/http://autobus.cyclingnews.com/road.php?id=road/2009/feb09/algarve09/algarve095| archivedate= 24 јуни 2009 }}</ref> На крајот Контадор завршил четврти на крајчетврт. Контадор продолжил да се подготвува за [[Тур де Франс 2009|Тур де ФранФранс]] со возење на [[Критериум дуди Дофине Либере 2009|Дофине Либере]]. Прикажал одличен резултат на воведниот хронометар и останал близу лидерот на трката [[Кедел Еванс]] на подолгиот хронометар.<ref>{{цитирана веб страница
|url=http://autobus.cyclingnews.com/road/2009/jun09/dauphinelibere09/?id=results/dauphinelibere094
|title=Етапа 4 - 10 јуни: Бурж ле Валенс-Валенс (ITT), 42,4 км
На 26 јуни 2009, Контадор се натпреварувал на шпанското национално хронометарско првенство. Изјавил дека настапил на трката со цел да стекне поголемо искуство на неговиот нов Трек велосипедизам, но заминал со голема победа над Луис Леон Санчез, бранителот на титулата, победувајќи го со 37 секунди предност. Ова бил првиот настап на националните првенства како професионалец.
 
Контадор ја освоил етапата 15 на [[Тур де Франс 2009]] кога пристигнал на целта со повеќе од една минута предност пред останатите најблиски кандидати за генерален пласман и со тоа го преземалпрезел водството во генералниот пласман и жолтата маичка.<ref>{{цитирана веб страница
|url=http://www.cyclingnews.com/races/96th-tour-de-france-gt/stages/stage-16/results
|title=Контадор крал на Вербје
| archiveurl= http://web.archive.org/web/20100222012340/http://www.cyclingnews.com/news/specialized-shiv-time-trial-design-possibly-banned-by-uci| archivedate= 22 февруари 2010 }}</ref> На 14 март Контадор го освоил својот втор [[Париз-Ница]], завршувајќи пред другите фаворити пред трката, како што се [[Алехандро Валверде]] и [[Луис Леон Санчез]]. Неговиот главен напад дошол на планинската завршница во Манд, кога ја поминал целта сам и успешно ја обезбедил жолтата маичка.<ref>{{cite news|url=http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/other_sports/cycling/8567053.stm|title=Контадор го освоил вториот Париз-Ница |date=14 март 2010|work=BBC Sport |accessdate=14 март 2010| archiveurl= http://web.archive.org/web/20100315054515/http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/other_sports/cycling/8567053.stm| archivedate= 15 март 2010}}</ref> Исто така, Контадор настапил на Критериум Интернасионал каде завршил втор на последниот хронометар, само 2 секунди зад етапниот победник [[Дејвид Милар]], додека [[Пјерик Федриго]] успешно ја одбранил жолтата маичка против ривалите, како што се [[Кедел Еванс]] и [[Самуел Санчез]].
 
Контадор бил фаворит пред претстоечкиотпретстојниот [[Тур де Франс 2010]], заедно со возачот на Тим Саксо Банк [[Енди Шлек]]. На етапата 15 Шлек бил водач на трката и имал одлично темпо преку последното искачување на етапата Порт де Бал, кога му отпаднал неговиот ланец. Контадор и Денис Мењшов веднаш отишле напред и нападнале, поставувајќи темпо на искачувањето и движејќи се надолинадолу до Бањер де ЛушонЛишон. Им се придружиле и Самуел Санчез и уште двајца возачи, правејќи група од пет возачи. Шлек ги ловел позадиодзади, но немал ниеден возач да му помогне во намалување на разликата. На крајот на етапата ја загубил жолтата маичка и 39 секунди во однос на Контадор.<ref name="guardian1">{{cite news|url= http://www.guardian.co.uk/sport/2010/jul/19/tour-de-france-2010-stage-15-live |title= Тур де Франс 2010: Етапа 15 - живо!|work=The Guardian |location=UK |accessdate=19 јули 2010 |date=19 јули 2010|first1=Бери|last1=Гленденинг| archiveurl= http://web.archive.org/web/20100722170555/http://www.guardian.co.uk/sport/2010/jul/19/tour-de-france-2010-stage-15-live| archivedate= 22 јули 2010}}</ref> Контадор, кој сега имал водство од осум секунди на трката, се сретнал со различни реакции на доделувањето на жолтата маичка на крајот на етапата. Тоа бил невообичаен настан на трката, новиот лидер на трката да биде пречекан со свирежи, кога му била доделувана жолтата маичка.<ref>{{цитирана веб страница|author=PA Sport |url= http://sportal.com.au/tourdefrance-news-display/contador-steals-lead-95155|title=Контадор го украл водството |date=19 јули 2010|work=Sportal Australia|publisher=PA Sport|accessdate=19 јули 2010|archiveurl= http://web.archive.org/web/20100722185107/http://sportal.com.au/tourdefrance-news-display/contador-steals-lead-95155| archivedate= 22 јули 2010}}</ref> Промената на жолтата маичка направила голема разлика во остатокот од трката, бидејќи сега било на Шлек да го напаѓа Контадор.
 
Џејред Грубер, кој пишува за ''Velo Nation'', сметал дека Контадор имал право да нападне, бранејќи го на основа на тоа дека Шлек не го чекал Контадор, кога тој бил попречен на калдрмата на третата етапа и изгубил 1' 13" зад Шлек, пад кој го чинел Шлек загуба на неговиот најдобар помошник, неговиот брат [[Френк Шлек]]. Но, патекатападот билабил на почетокот на трката и тогаш ниеден од возачите не ја носел жолтата маичка.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.velonation.com/News/ID/4951/Alberto-Contador-Today-we-could-not-do-like-we-did-in-Spa.aspx |title=Alberto Contador: "Today, we could not do like we did in Spa." |publisher=Velonation.com |date=19 јули 2010 |accessdate=30 септември 2010}}</ref> Коментаторот на трката Пол Шервен мислел дека нападот е лош потег, додека неговиот колега Фил Лигет не се согласил со него.<ref>{{cite video|people=Phil Liggett and Paul Sherwen |date=2010|title=Le Tour De France 2010|format=DVD |work=World Cycling Productions|producer=Tim Grady}}</ref> Шлек изјавил дека потегот на Контадор го смета за неспортски.<ref>{{cite news|url= http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/other_sports/cycling/8835486.stm|title=Contador seizes Tour de France lead from Schleck |publisher=BBC Sport |date=19 јули 2010|accessdate=23 јули 2010|archiveurl= http://web.archive.org/web/20100722135000/http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/other_sports/cycling/8835486.stm| archivedate= 22 јули 2010}}</ref> Часови по завршувањето на етапата, Контадор изразил извинување за неговото однесување на неговиот канал на [[YouTube]].<ref>{{cite news| url=http://thelede.blogs.nytimes.com/2010/07/19/contador-apologizes-on-youtube/ |work=The New York Times|title=Контадор се извинил на YouTube|first=Роберт | last=Маки | date=19 јули 2010}}</ref> Пет дена подоцна на хронометарот на етапата 19, Контадор го поразил Шлек повторно, одземајќи дополнителни 31 секунда од него. Контадор бил на чекор на победа на Тур де Франс по третпат со предност од 39 секунди пред Енди Шлек, истото време кој го добил од Шлек на етапата 15.<ref>{{cite news|url=http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/other_sports/cycling/8852774.stm|title=Алберто Контадор ја запечатил третата победа на Тур де Франс|date=25 јули 2010|work=BBC Sport |accessdate=25 јули 2010| archiveurl= http://web.archive.org/web/20100725191405/http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/other_sports/cycling/8852774.stm| archivedate= 25 јули 2010}}</ref> Контадор станал седмиот возач, кој го освоил Тур де Франс без победа на етапа.
 
Контадор потпишал двегодишен договор со {{ct|SAX|2011}} за сезоната 2011, да вози со екипниот менаџер Бјарн Рис, кој открил дека би сакал Контадор да се обиде да ги освои сите три [[Гранд Тур (велосипедизам)|Гранд Тур]] трки во една сезона, подвиг кој никогаш претходно не бил достигнат. Агентот на Контадор (и негов брат) Фран подоцна изнел изјава велејќи дека тоа било „ништо друго туку само сон“. За две недели, три од шпанските колеги на Контадор потпишале со Саксо Банк: [[Хесус Ернандез (велосипедист)|Есус Ернандез]], [[Даниел Наваро]] и [[Бенхамин Новал]].<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.cyclingnews.com/news/saxo-bank-sungard-signs-contadors-top-spaniards |title=Saxo Bank-SunGard Signs Contador's Top Spaniards |work=Cyclingnews |date=12 август 2010 |accessdate=30 септември 2010}}</ref>
И покрај фактот дека требало да се појави пред Арбитражниот суд за спорт во почетокот на август, Контадор објавил во почетокот на јуни дека ќе настапи на [[Тур де Франс 2011]].<ref>{{cite news |title=Алберто Контадор ќе вози на Тур|url=http://sports.espn.go.com/oly/cycling/news/story?id=6653498 |date=12 јуни 2011 |accessdate= 22 јули 2011}}</ref> Судот планирал сослушување за случајот во почетокот на јуни, но тоа било одложено за во август.<ref name="cas hearing" /> Контадор сакал да стане првиот возач, кој победил на Џиро и Тур во иста година, откако [[Марко Пантани]] го постигнал тој подвиг во 1998.
 
На воведната етапа, Контадор бил забавен од пад и изгубил повеќе од една минута. Тој изгубил уште време на екипниот хронометар, но завршил втор на четвртата етапа. Контадор доживеал четири несреќи во првите девет дена на Тур, повредувајќи го своето десно колено пред клучните планински етапи на [[Пиринеи]]те. Тој отпаднал во последниот километар на етапата до Луз Ардиден и завршил две секунди зад [[Енди Шлек]] на врвот на [[Плато де Бел]].<ref>{{cite news |title=Алберто Контадор оптимист за Алпите |url=http://timesofindia.indiatimes.com/sports/more-sports/cycling/Alberto-Contador-optimistic-about-the-Alps/articleshow/9251333.cms |newspaper=The Times of India |date=16 јули 2011 |accessdate=24 декември 2011|archiveurl=http://archive.is/D4PV|archivedate=2012-07-19}}</ref> На шеснаесеттата етапа до [[Гап]], Контадор нападнал на подножјето на Кол де Манс, додека [[Кедел Еванс]] и [[Самуел Санчез]] му се придружиле со цел добивање временски разлики надво однос на останатите фаворити за генералниот пласман, вклучувајќи повеќе од минута надпред Енди Шлек.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/tour-de-france/stage-16|title=Calm before the storm|work=Cyclingnews|publisher=Future Publishing Limited|date=21 јуни 2011|accessdate=2 јули 2011 |archiveurl= http://web.archive.org/web/20110630144847/http://www.cyclingnews.com/tour-de-france/stage-16| archivedate= 30 јуни 2011}}</ref> Тој бил агресивен и на следната етапа до Пинероло, но не можел да се одвои од другите фаворити, освен [[Тома Веклер]] и [[Иван Басо]]. На етапата до Кол дуди Галибје изгубил време во однос на другите фаворити, откако Енди Шлек започнал соло напад на шеесет километри пред крајот на етапата, а Контадор не можел да го следи темпото поставено од Кедел Еванс.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/tour-de-france/stage-18|title=The Tour's highest-ever finish|work=Cyclingnews|publisher=Future Publishing Limited|date=19 октомври 2010|accessdate=22 јули 2011| archiveurl= http://web.archive.org/web/20110630144828/http://www.cyclingnews.com/tour-de-france/stage-18| archivedate= 30 јуни 2011}}</ref> Контадор започнал ран напад на последната планинска етапа до Алп д’Ез, достигнувајќи го врвот на Галибје со Енди Шлек, но нивниот напор се покажал неуспешен и тие биле достигнати од остатокот од групата на долгиот спуст од планината. Контадор започнал уште еден напад на првите километри на Алп д’Ез, но на крајот бил поразен од [[Пјер Ролан (велосипедист)|Пјер Ролан]], кој завршил прв на етапата, и [[Самуел Санчез]] како втор.<ref>{{cite news |title=Tour set for thrilling climax as Schleck strips Voeckler of yellow jersey after 19th stage |url=http://www.dailymail.co.uk/sport/othersports/article-2017743/TOUR-DE-FRANCE-2011-Pierre-Rolland-wins-19th-stage-Andy-Schleck-takes-yellow-jersey.html#ixzz1SrfKJEZu |newspaper=THE TIMES OF INDIA |date=22 јули 2011 |accessdate=22 јули 2011 |location=Лондон| archiveurl= http://web.archive.org/web/20110722232749/http://www.dailymail.co.uk/sport/othersports/article-2017743/TOUR-DE-FRANCE-2011-Pierre-Rolland-wins-19th-stage-Andy-Schleck-takes-yellow-jersey.html| archivedate= 22 јули 2011}}</ref> Контадор завршил петти во генералниот пласман, 3 минути и 57 секунди зад [[Кедел Еванс]], завршувајќи ја низата од шест последователни победа на Гранд Тур трки.<ref>{{cite news |title=Hincapie, Ochowicz win in supporting roles |author=Dale Robertson |url=http://www.chron.com/disp/story.mpl/sports/cycling/7672458.html |newspaper=[[Houston Chronicle]] |date=27 јули 2011 |accessdate=28 јули 2011}}</ref>
 
=== Сезона 2012 ===
Контадор ја започнал неговата сезона, иако за случајот кленбутерол сè уште немал никаква пресуда. Завршил втор во генералниот пласман на [[Тур де Сан Луис]] и ги освоил двете етапи на нагорнина. Единствено бил побавен на хронометарот на трката. На 6 февруари му биле одземени овие резултати, како и победите на [[Тур де Франс 2010]] и [[Џиро д’Италија 2011]], како и други останати резултати. Исто така бил суспендиран до 5 август 2012 и неговиот договор со екипата {{ct|SAX|2012a}} бил раскинат.
 
На 8 јуни било објавено дека Контадор ќе се врати во {{ct|SAX|2012b|nolink=yes}} по завршувањето на неговата суспензија, потпишувајќи договородоговор со кој се обврзува да остане во екипата до крајот на сезоната 2015.<ref name="Contador back to Saxo"/><ref name="Contador back to Saxo2"/> По завршувањето на неговата суспензија, Контадор настапил на [[Енеко Тур 2012]] како подготовка за [[Вуелта а Еспања 2012|Вуелта а Еспања]], каде завршил четврти во генералниот пласман.<ref>{{cite news|url=http://velonews.competitor.com/2012/08/news/road/2012-eneco-tour-results-stage-7_234330/2|title=Резултати на Енеко Тур 2012, етапа 7|date=12 август 2012}}</ref> Потоа, Контадор бил именуван за водач на {{ct|SAX|2012b|nolink=yes}} за [[Вуелта а Еспања 2012|Вуелта а Еспања]].<ref>{{cite news|url=http://www.velonation.com/News/ID/12617/Saxo-Bank-Tinkoff-Bank-names-Alberto-Contadors-team-for-Vuelta-a-Espana.aspx|title=Саксо Банк-Тинкоф Банк го именува Алберто Контадор за водач на екипата за Вуелта а Еспања|date=12 август 2012}}</ref> Контадор нападнал повеќепати на планините на првите шеснаесет етапи на трката, но без некој особен успех, бидејќи водачот на трката [[Хоаким Родригез]] секогаш го стигнувал и завршувал пред него. Ова го чинело многу бидејќи бонус секунди добивале првите тројца возачи на секоја етапа: дванаесет секунди за првиот, осум секунди за вториот и четири секунди за третиот.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://velonews.competitor.com/2012/09/news/contador-opportunities-exist-every-day-to-catch-purito_237494 |title=Контадор: Секој ден постојат можности за достигнување на Пурито|publisher= Velonews.competitor.com |date= |accessdate=5 септември 2012}}</ref> Дури и на кралската етапа на трката, која завршувала на [[Вуелта а Еспања 2012 - етапа 12 до етапа 21#Етапа 16|Суиту Негру]] и вклучувала делници со наклон поголем од 20% близу целта, Родригез ги достигнал повеќето напади на Контадор и го престигнал пред самата завршница.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/vuelta-a-espana/stage-16/results|title=Епска победа за Каталдо на Суиту Негру|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=3 септември 2012 |accessdate=6 септември 2012|author=Питер Косинс}}</ref> Меѓутоа, неговата среќа се свртила на [[Вуелта а Еспања 2012 - етапа 12 до етапа 21#Етапа 17|седумнаесеттата етапа]]; тој нападнал во вториот дел на етапата и сам се одвоил на последното искачување откако другиот член на бегството [[Паоло Тиралонго]] од {{ct|AST|2012}} отпаднал.<ref name="telegraph1">{{цитирана веб страница|author=Cycling |url=http://www.telegraph.co.uk/sport/othersports/cycling/9523600/Alberto-Contador-leads-Vuelta-a-Espana-after-brilliant-stage-win.html |title= Алберто Контадор води на Вуелта а Еспања по брилијантната етапна победа |publisher=Telegraph |date= |accessdate=5 септември 2012}}</ref> Контадор ја освоил етапата со шест секунди предност пред првата група и го преземалпрезел водството од Хоаким Родригез, кој сега доцнел повеќе од две минути во генералниот пласман.<ref name="telegraph1"/> Го одржал водството на трката во текот [[Вуелта а Еспања 2012 - етапа 12 до етапа 21#Етапа 20|последната планинска етапа]] која водела до Бола дел Мондо, каде отпаднал од Родригез и [[Алехандро Валверде]] ({{ct|MOV|2012}}), кој бил на второто место во генералниот пласман. Тој успеал да ги ограничи загубените секунди и го задржал водството на трката.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/vuelta-a-espana/stage-20/results|title=Menchov prevails on the Bola del Mundo|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=8 септември 2012|accessdate=11 септември 2012}}</ref> Следниот ден Контадор ја поминал целта во [[Мадрид]] со водечката црвена маичка на трката, заработувајќи ја втората победа на Вуелта во неговата кариера.<ref>{{cite news|url=http://www.guardian.co.uk/sport/2012/sep/09/contador-wins-vuelta-a-espana|title=Алберто Контадор ја освоил Вуелта а Еспања по вторпат|work=The Guardian UK|agency=Associated press|publisher=2012 Guardian News and Media Limited|date=9 септември 2012|accessdate=11 септември 2012}}</ref>
 
Контадор настапил на Светските првенства во друмски велосипедизам одржани во Валкенбург во дисциплините друмска трка и хронометар. Го зазел деветтото место во индивидуалниот хронометар, каде бил престигнат од крајниот победник [[Тони Мартин (велосипедист)|Тони Мартин]], кој започнал две минути зад него.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/contador-has-lacklustre-worlds-time-trial|title=Contador has lacklustre Worlds time trial|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=20 септември 2012|accessdate=27 септември 2012}}</ref> На друмската трка, Контадор возел како поддршка на неговите шпански сонародници<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/news/spain-ready-to-play-various-cards-at-world-championships|title=Spain ready to play various cards at world championship|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=22 септември 2012|accessdate=27 септември 2012|author=Аласдер Фотерингем}}</ref> и завршил 53 секунди зад победникот, Белгиецот [[Филип Жилбер]].<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/races/uci-road-world-championships-2012/elite-men-road-race/results|title=http://www.cyclingnews.com/races/uci-road-world-championships-2012/elite-men-road-race/results|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=23 септември 2012|accessdate=27 септември 2012|author=Даниел Бенсон}}</ref> Неколку дена подоцна, Контадор заминал за Италија каде учествувал на возобновената трка, класикот [[Милано-Торино]]. Ја однел победата со забрзување на последното искачување на трката пред самата ознака за последен километар, каде отпаднале останатите возачи. За првпат во неговата кариера освоил еднодневна трка и ја посветил победата во чест на [[Виктор Кабедо]], млад професионален велосипедист, кој починал во несреќа една недела претходно за време на тренинг.<ref>{{cite news|url=http://www.sportsnet.ca/more/2012/09/26/alberto_contador_wins_milano_torino_race/|title=Контадор победил на возобновената Милано-Торино|work=SportsNet|publisher=2001-2012 Rogers Communications|agency=Associated Press|date=26 септември|accessdate=27 септември}}</ref>
Првата цел во сезоната на Контадор била Волта ао Алгарве. Иако изгубил време од [[Михал Квјатковски]] откако Полјаци освоил две последователни етапни победи, Контадор ја покажал својата подобрена форма на трката, освојувајќи го третото место на втората етапа и четвртото на третата етапа ([[индивидуален хронометар]]) пред да ја освои првата победа во сезоната на четвртата етапа. На етапата со завршница на нагорнина, Контадор нападнал на километар од целта и завршил сам, три секунди пред [[Руј Кошта (велосипедист)|Руј Кошта]].<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/races/volta-ao-algarve-2014/stage-4/results|title=Contador wins Algarve stage atop Alto do Malhao|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=22 февруари 2014|accessdate=23 февруари 2014}}</ref> На крајот завршил втор во генералниот пласман, 19 секунди зад Квјатковски.
 
Контадор забележал повеќе успеси во првата половина на сезоната 2014, завршувајќи втор на Волта ао Алгарве (каде ја освоил четвртата етапа), освојувајќи го [[ТинореТирено-Адријатико 2014|Тирено-Адријатико]] (каде ги освоил етапите 4 и 5), завршувајќи втор на [[Волта а Каталуња 2014|Волта а Каталуња]] и освојувајќи ја [[Трка околу Баскија 2014|Трката околу Баскија]] (каде ја освоил првата етапа и ја носел жолтата маичка цело време).<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/races/vuelta-ciclista-al-pais-vasco-2014/stage-6/results|first=Стивен |last=Фаранд|title=Контадор ја обезбеди победата на Трката околу Баскија пред Квјатковски|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc |date=12 април 2014|accessdate=12 април 2014}}</ref>
 
На [[Тур де Франс 2014 - етапа 1 до етапа 11#Етапа 10|десеттата етапа]] на [[Тур де Франс 2014|Тур де Франс]], Контадор паднал на спустот од Кол дуди Плацервазел,<ref>{{cite news|last1=Кери|first1=Том|title=Алберто Контадор падна, а Винченцо Нибали ја освои десеттата етапа и жолтата маичка|url=http://www.telegraph.co.uk/sport/othersports/cycling/tour-de-france/10967088/Tour-de-France-2014-Alberto-Contador-crashes-out-as-Vincenzo-Nibali-takes-Stage-10-and-yellow-jersey.html|accessdate=15 јули 2014|work=The Daily Telegraph|date=14 јули 2014}}</ref> кршејќи ја неговата својата[[тибија]]. Откако возел уште 20 километри, на крајот ја напуштил трката.<ref>{{нмс|title=Тур де Франс 2014: Алберто Контадот се повлече на десеттата етапа|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/cycling/28298537|publisher=BBC Sport|accessdate=15 јули 2014|date=14 јули 2014}}</ref> Потоа, одлучил да вози на [[Вуелта а Еспања 2014|Вуелта а Еспања]]. По девет етапи возење, Контадор бил мана три секунди зад предводникот наво генералниотгенерален пласман [[Наиро Кинатан]]. Кинтана рекол дека Контадор е „негов соперник број 1“.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/quintana-contador-is-the-number-one-rival-for-the-vuelta-a-espana|title=Кинтана: Контадор е број еден соперник за Вуелта а Еспања|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=31 август 2014|accessdate=31 август 2014|author=Бери Рајан}}</ref> Контадор го преземалпрезел водството во генералниот пласман на следната етапа, индивидуален хронометар. Ја освоил кралската етапа на трката, [[Вуелта а Еспања 2014 - етапа 12 до етапа 21#Етапа 16|шеснаесеттата етапа]], додавајќи им дополнително време на неговите најблиски конкуренти.<ref>{{cite news|url=http://velonews.competitor.com/2014/09/news/alberto-contador-drives-stake-vuelta_344601|title= Alberto Contador drives stake into Vuelta a Espana|work=VeloNews|publisher=Competitor Group, Inc.|date=8 септември 2014|accessdate=8 септември 2014|author=Ендру Худ}}</ref> Контадор изгубил време во однос на Фрум на [[Вуелта а Еспања 2014 - етапа 12 до етапа 21#Етапа 18|осумнаесеттата етапа]] и поради тоа Британецот се нашол на само една минута и 19 секунда зад него во генералниот пласман на три етапи пред крајот.<ref>{{cite news|url=http://velonews.competitor.com/2014/09/vuelta-a-espana/results-2014-vuelta-espana-stage-18_345166/2|title= Резултати: Вуелта а Еспања 2014 - етапа 18|work=VeloNews|publisher=Competitor Group, Inc.|date=11 септември 2014|accessdate=11 септември 2014|author=Максвел Нејџел}}</ref> На последната планинска етапа, се одвоил од Фрум на 500 метри пред целта, освојувајќи уште една етапна победа.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/races/vuelta-a-espana-2014/stage-20/results|title=Вуелта а Еспања: Контадор победи на Анкарес|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=13 септември 2014|accessdate=13 септември 2014|author=Питер Косинс}}</ref> Еден ден подоцна, по краткиот хронометар, Контадор бил крунисан за победник на третата Вуелта во неговата кариера.<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/races/vuelta-a-espana-2014/stage-21/results|title=Контадор ја запечати победата на Вуелта а Еспања 2014|work= Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=14 септември 2014|accessdate=14 септември 2014}}</ref>
 
Во текот на Вуелта, Контадор најавил дека нема да настапи на Светските првенства во [[Понферада]], велејќи дека патеката воопшто не соодветствува на неговите вештини.<ref>{{cite news|url=http://velonews.competitor.com/2014/09/news/contador-defends-decision-skip-spanish-worlds_345129|title=Контадор ја брани одлуката да ги прескокне светските во Шпанија|work=VeloNews|publisher=Competitor Group, Inc.|date=11 септември 2014|accessdate=11 септември 2014|author=Ендру Худ}}</ref> Контадор страдалнастрадал од падотпад на [[Џиро ди Ломбардија 2014|Џиро ди Ломбардија]], каде го повредил коленото кое го имал повредено на Тур де Франс истата година и со тоа ги изгубил сите шанси за победа на индивидуалниот пласман на [[Светска турнеја UCI 2014|Светската турнеја]], одлучувајќи се да ја прескокне [[Трка околу Пекинг 2014|Трката околу Пекинг]] за подобро да се подготви за сезоната 2015.<ref>{{cite news|url=http://www.tinkoffsaxo.com/news/alberto-contador-withdraw-beijing-focus-2015/|title=Алберто Контадор: „Се повлеков од Пекинг за да се насочен на 2015|work=[[Тинкоф-Саксо]]
|publisher=Тинкоф Саксо|date=6 октомври 2014|accessdate=6 октомври 2014|}}</ref>
 
[[Податотека:Alberto Contador at the 2015 Vuelta a Andalucia.jpg|мини|Алберто Контадор на Вуелта а Андалусија 2015]]
 
За 2015 година, Контадор објавил дека ќе се обиде да ги освои обете [[Џиро д’Италија 2015|Џиро д’Италија]] и [[Тур де Франс 2015|Тур де Франс]], подвиг што не бил направен од 1998 година од страна на [[Марко ПантанаПантани]].<ref>{{cite news|url= http://velonews.competitor.com/2015/02/news/alberto-contador-confirms-giro-tour-double_360840|title=Alberto Contador confirms Giro-Tour double … again|work=VeloNews|publisher=Competitor Group, Inc.|date=14 февруари 2015|accessdate=30 април 2015|author=Ендру Худ}}</ref> Неговата прва трка била Вуелта а Андалусија во февруари. Го преземалпрезел водството на трката по хронометарот на етапата 1б, завршувајќи четврти.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/contador-moves-into-vuelta-a-andalucia-race-lead|title=Contador moves into Vuelta a Andalucia race lead|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=30 април 2015|accessdate=30 април 2015|author=Аласдер Фотерингем}}</ref> Контадор ја освоил третата етапа, завршница на нагорнина, со напад на 7,5 километри до целта.<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/contador-wins-ruta-del-sol-stage-three-and-extends-overall-lead-158806|title=Contador wins Ruta del Sol stage three and extends overall lead|work=Cycling Weekly|publisher=IPC Media Sports & Leisure network|date=20 февруари 2015|accessdate=20 февруари 2015|author=Ричард Виндзор}}</ref> Меѓутоа, ја изгубил водечката маичка на трката на следната етапа, уште една планинска завршница, каде вечниот соперник Крис Фрум ја освоил етапата и водството на трката.<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/races/vuelta-a-andalucia-ruta-ciclista-del-sol-2015/stage-4/results|title=Froome seizes overall lead at Vuelta a Andalucia|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=21 февруари 2015|accessdate=30 април 2015}}</ref> Фрум не го предал водството и Контадор ја завршил трката на второто место. Во средината на март, Контадор завршил петти на [[Тирено-Адријатико 2015|Тирено-Адријатико]], помагајќи му на колегата [[Петер Саган]] да ја освои шестата етапа со напад на искачувањето, остранувајќиотстранувајќи ги спринтерите во водечката група.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/races/tirreno-adriatico-2015/stage-6/results|title=Tirreno-Adriatico: Sagan wins stage 6|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=18 март 2015|accessdate=30 априк 2015|author=Даниел Бенсон}}</ref> На крајот на март, Контадор го освоил четвртото место на [[Волта а Каталуња 2015|Волта а Каталуња]], каде имал тежок пад на претпоследната етапа. Контадор успеал да продолжи и да учествува на последната етапа, обезбедувајќи го пласманот во генералниот пласман.<ref>{{cite news |url=http://www.cyclingnews.com/news/contador-crashes-hard-at-volta-a-catalunya|title=Contador crashes hard at Volta a Catalunya|work= Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=28 март 2015|accessdate=30 април 2015|author=Аласдер Фотерингем}}</ref> На крајот на април и пред почетокот на Џиро д’Италија, Контадор открил дека бил спремен за големата трка. Неговите повреди здобиени на Волта а Каталуња биле излечени. Изјавил: „Јас сум добар, добрите тренинзи овде на [[Канарски Острови|Канарите]] се завршени и сега сум во фаза на опоравувањезакрепнување пред Џиро. Направив многу искачувања во последните три недели и сега ќе одморам пред следната недела“.<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/features/alberto-contador-exclusive-recovered-from-injury-and-ready-for-the-giro-ditalia|title=Alberto Contador exclusive: Recovered from injury and ready for the Giro d'Italia|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=30 април 2015 |accessdate=30 април 2015|author=Аласдер Фотерингем}}</ref>
 
[[Податотека:Giro 2015 contador.jpg|мини|десно|Контадор ја носи розевата маичка на [[Џиро д’Италија 2015]]]]
 
На [[Џиро д’Италија 2015|Џиро д’Италија]], екипата на Контадор, {{ct|TTS|2015}}, имала добар настап на воведниот хронометар, завршувајќи втора зад {{ct|OGE|2015}}. Добил шест секунди во однос на Фабио Ару, 12 секунди во однос на Ригоберто Уран и 20 секунди во однос на Ричи Порт.<ref>http://www.cyclingnews.com/news/contador-ahead-of-giro-ditalia-rivals-in-opening-ttt-skirmish</ref> Контадор ја преземалпрезел розевата маичка на [[Џиро д’Италија 2015 - етапа 1 до етапа 11#Етапа 5|петтата етапа]] на завршница на нагорнина. Меѓутоа, следниот ден, Контадор го изместил своето рамо по пад на завршницата. Успеал да заврши, но повторно го изместил своето рамо пред појавувањето на подиумот.<ref>http://www.cyclingnews.com/news/contador-confirmed-to-start-giro-ditalia-stage-7</ref> И покрај тоа, Контадор успеал да продолжи на трката и да ја задржи розевата маичка. Меѓутоа, на [[Џиро д’Италија 2015 - етапа 12 до етапа 21#Етапа 13|тринаесеттата етапа]], на она што се сметало за „лесен ден“, Контадор паднал во поголем пад на 3,2 километри од целта. Поради ова, Контадор ја поминал целта 42 секунди зад победниците и неговиот главен соперник, [[Фабио Ару]], со што ја изгубил розевата маичка.<ref>https://sport360.com/article/cycling/37091/fabio-aru-takes-pink-jersey-alberto-contador-caught-giro-ditalia-crash</ref> Меѓутоа, следниот ден, на хронометарот од 59,3 километри, Контадор ја презел повторно розевата маичка и создал значителна разлика од остатокот на групата.<ref>http://www.cyclingweekly.co.uk/racing/giro-ditalia/alberto-contador-back-in-giro-ditalia-lead-after-crucial-time-trial-173347</ref><ref>http://www.usatoday.com/story/sports/cycling/2015/05/23/contador-reclaims-giro-lead--aru-after-time-trial/27838333/</ref> На [[Џиро д’Италија 2015 - етапа 12 до етапа 21#Етапа 16|шеснаесеттата етапа]], Контадор имал механички проблем при спуст и другите екипи, вклучувајќи и {{ct|AST|2015}}, се обиделе да ја искористат предноста. Сепак, Контадор го стигнал Ару и освоил уште две минути во однос на неговиот соперник додека [[Микел Ланда]] станал второпласиран во генералниот пласман.<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingquotes.com/news/amazing_landa_makes_it_two_in_a_row_in_the_queen_stage/|title=Amazing Landa makes it two in a row in the queen stage|work=Cycling Quotes|publisher=CyclingQuotes.com 2013|date=26 мај 2015|accessdate=27 мај 2015|author=Емил Акселгард}}</ref> На [[Џиро д’Италија 2015 - етапа 12 до етапа 21#Етапа 20|дваесеттата етапа]], Контадор изгубил време од обајцата, Ару и Ланда, но ја задржал розевата маичка. На крајот, ја освоил трката со 1 минута и 53 секунди пред Ару.<ref>{{cite news|url= http://www.eurosport.com/cycling/giro-d-italia/2015/standing.shtml#general-classification|title=Резултат - Џиро д’Италија|work=Eurosport |publisher=Discovery Communications|accessdate=30 јуни 2015}}</ref> И покрај што му била одземена титулата во 2011 година поради суспензијата од допинг, Контадор инсистирал дека му била трета победа на Џиро, вклучувајќи ја и трката во 2011 година.<ref>{{cite news |url=http://www.cyclingweekly.co.uk/racing/giro-ditalia/this-is-my-third-giro-ditalia-win-insists-alberto-contador-174528#3yPTBbJBcZsQZiw8.99|title=This is my third Giro d’Italia win, insists Alberto Contador|work=Cycling Weekly|publisher=IPC Media Sports & Leisure network|date=31 мај 2015|accessdate=1 јуни 2015|author=Грегор Браун}}</ref> Со неговата втора официјална победа на Џиро, заедно со двете победи на [[Тур де Франс]] и трите победи на [[Вуелта а Еспања]], Контадор му се приклучил на [[Бернар Ино]] како единствен велосипедист кој има повеќекратни победи на секоја од трите [[Гранд Тур (велосипедизам)|големи трки]].<ref>{{нмс|url= http://www.telegraph.co.uk/sport/othersports/cycling/giro-d-italia/11641874/Alberto-Contador-seals-Giro-dItalia-after-Iljo-Keisse-holds-on-for-final-stage-victory-in-Milan.html|title=Alberto Contador seals Giro d'Italia after Iljo Keisse holds on for final stage victory in Milan|date=31 мај 2015|work=Daily Telegraph|accessdate=4 јуни 2015}}</ref>
 
Како подготовка за Тур, Контадор избрал да вози на четиридневната Рут ди Сид, каде ја освоил кралската етапа и крајниот пласман. Негов главен соперник бил [[Наиро Кинтана]], возач со кој ќе се натпреварува и на [[Тур де Франс 2015|Тур де Франс]].<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/news/route-du-sud-win-changes-nothing-says-contador|title=Route du Sud win changes nothing, says Contador |work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=22 јуни 2015|accessdate=22 јуни 2015}}</ref>
 
Контадор имал добар почеток во првата недела на трката. И покрај губењето на малку време од [[Крис Фрум]] на екипниот хронометар, добил време во однос на соперниците како Нибали и Кинтана, кои обајцата изгубиле време на [[Тур де Франс 2015 - етапа 1 до етапа 11#Етапа 2|втората етапа]]. Сепак, имал проблеми на првата завршница на нагорнина, губејќи три минути во однос на етапниот победник, Крис Фрум, со што ги загрозил шансите за победа. И покрај овие проблеми, се подобрил на следните две етапи на Пиринеите, останувајќи во контакт со неговите соперници, останувајќи на шестото место во генералниот пласман. Неговите шанси избледеле по падот на спустот на [[Тур де Франс 2015 - етапа 12 до етапа 21#Етапа 17|седумнаесеттата етапа]]. И покрај напорите на завршното искачување, изгубил две минути во однос на Фрум и Кинтана. Не успеал да се опоравизакрепне од падот на седумнаесеттата етапа и не успеал да се израмни со соперниците на последните две планински етапи. Контадор ја завршил трката на петтото место, 9 минути и 48 секунди зад победникот [[Крис Фрум]].<ref>{{нмс|title= Пласмани|url=http://www.letour.fr/le-tour/2015/us/classifications.html|publisher=ASO|accessdate=9 август 2015}}</ref> Иако не успеал да ја постигне двојната победа на крајот, Контадор не жалел за овој обид. „Вистина е дека постојат возачи кои сонуваат да завршат петти. За мене, тоа не беше цел, но мило ми е што се обидов. Ако не се обидев, тогаш по мојата кариера ќе замислував, дали сум можел да го направам Џиро-Тур и сега знам. Не мислам дека е невозможно да се направи двојната победа, но е навистина сложено, бидејќи никој нема искуство како да се подготвиш. Меѓутоа, претпочитам да се обидеш отколку да останеш со желбата“.
 
По Тур, Контадор планирал да настапи на [[Класика де Сан Себастијан 2015|Класика де Сан Себастијан]], но морал да се откаже поради болест, завршувајќи ја сезоната за 2015 година.
=== Операција Пуерто ===
 
Откако биле објавени конечните списоци за Тур де Франс 2006, на Контадор и на пет други членови на екипата Астана-Вирт им било забрането да настапат на трката поради објавени врски со допинг случајот Операција Пуерто. Контадор и четири други членови на неговата тогашна екипа, {{ct|ONC|2006c}}, на крајот биле ослободени од сите обвиненија на 26 јули 2006 од шпанските судови и подоцна двајца од петорицатапетмината (вклучувајќи го и Контадор) биле прогласени за чисти и од [[Меѓународен велосипедистички сојуз|UCI]].<ref name="libertyfive" /> Секој добил писмен документ потпишан од Мануел Санчез Мартин, секретар на шпанскиот суд, во кој се велело дека „не постојат било каков видникакви обвиненија против нив, ниту пак е поведена каква било каква правна постапка против нив“.<ref name="astanaclear">{{cite news|title=Петорката од Астана ослободена од шпанските судови |author=Ендру Худ |url=http://velonews.competitor.com/2006/07/road/wednesdays-eurofile-astana-5-cleared-by-spanish-courts-landis-sets-post-tour-schedule_10588 |publisher= VeloNews |date=26 јули 2006}}</ref>
 
Во мај 2006 бил објавен документ поврзан со истрагата (''Documento 31''). Во него, иницијалите на Контадор (A.C.) биле поврзани со рачно напишана белешка, „''Nada o igual a J.J.''“ (шпански: „Ништо или како Ј.Ј.“). Ј.Ј. биле иницијали за [[Јерг Јакше]], кој подоцна признал дека е виновен за допинг, подготвен од шпанскиот доктор Еуфеманио Фуентес во 2005.<ref>{{cite news
=== Искачување Вербје 2009 ===
 
Во текот на [[Тур де Франс 2009]], поранешниот првак на Тур [[Грег Лемонд]] напишал колумна за Ле Монд (''Le Monde'') во која истакнал дека времето на Контадор на Вербје било најбрзото искачување во историјата на Тркататрката, за што тврдел дека требало поголемо количество на кислород од вообичаеното и дека тоа потребно количество „никогаш не било постигнато од некој спортист во било кој било друг спорт“ и побарал од Контадор да докаже дека бил способен за такви аеробни вештини „без употреба на било какви било производи за подобрување на резултатот“.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.lemonde.fr/sports/article/2009/07/23/alberto-prouve-moi-qu-on-peut-croire-en-toi-par-greg-lemond_1221871_3242.html |title=Alberto, prove to me that we can believe in you (''француски'') |author=[[Greg LeMond]] |date=23 јули 2009|work=Le Monde |language=француски |location=Франција|accessdate=23 јули 2009| archiveurl= http://web.archive.org/web/20090723101533/http://www.lemonde.fr/sports/article/2009/07/23/alberto-prouve-moi-qu-on-peut-croire-en-toi-par-greg-lemond_1221871_3242.html| archivedate= 23 јули 2009}}</ref> Подоцна во текот на денот, на конференција за печат Контадор одбил да одговори на прашања поврзани со статијата.<ref>{{цитирана веб страница |url=http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5j4QybEAuuqMa6K4hxLocuLa6QQmQ |title=Contador dodges bothersome doping questions |date=23 јули 2009 |author=AFP |accessdate=23 јули 2009 |authorlink=Agence France-Presse}}</ref> Други експерти, пак, не се согласувале со пресметките во статијата на Лемонд, кои биле направени од францускиот лекар и професор Антоан Вајер, кој бил тренер на велосипедската екипа Фестина до аферата во 1998.<ref>{{цитирана веб страница|url= http://www.cyclisme-dopage.com/actualite/2009-07-27-liberation.htm|title=Contador, the kerosene in the veins (''на француски'') |author=Antoine Vayer|date=27 јули 2009|work=Libération |language=француски |location= Франција |accessdate=28 јули 2009}}</ref> Двајца лекари тврделе дека Вајер ги преувеличил бројките за потребното ниво на кислород и дека потребното ниво на Контадор, иако е „доста високо“, „не е толку високо да би можело да се постигне само преку допинг“.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.cyclingnews.com/news/contadors-climbing-credibility-questioned |title=Contador's climbing credibility questioned |author=Weislo, Laura |work=Cyclingnews |date=23 јули 2009 |accessdate=23 јули 2009}}</ref><ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.elpais.com/articulo/deportes/fuerza/extraterrestre/elpepidep/20090727elpepidep_4/Tes |title=La fuerza de un extraterrestre | author=Ricardo Mora |date=27 јули 2009 | publisher=[[El País]] |accessdate=27 јули 2009}}</ref> Третиот, кој забележал дека Вајер е водечки експерт во полето и дека „повеќе од било кој било друг знае за самите искачувања“, повторно ги довел во сомнеж тврдењата на Вајер.<ref>{{cite web|url=http://www.sportsscientists.com/2009/07/tour-de-france-2009-contador-vo2max.html |title=The Science of Sport: Tour de France 2009: Contador VO2max |publisher=Sportsscientists.com |date=24 јули 2009 |accessdate=23 февруари 2012}}</ref>
 
=== Тур де Франс 2010 ===
::1. Етапа 15
::1. Етапа 18 (ITT)
: 3. Краен пласман [[Критериум дуди Дофине Либере 2009|Дофине Либере]]
: 4. Краен пласман [[Париз-Ница 2009|Париз-Ница]]
::1. Етапа 1 (ITT)
::1. Пласман најдобар шпански возач
::1. Етапа 4 (ITT)
: 2. Краен пласман [[Критериум дуди Дофине 2010|Критериум дуди Дофине]]
::Бодовен пласман
::1. Пролог (ITT)
: 5. Краен пласман [[Трка околу Баскија 2013|Трка околу Баскија]]
: 5. [[Милано-Торино]]
: 10. Краен пласман [[Критериум дуди Дофине 2013|Критериум дуди Дофине]]
;2014
: 1. [[Податотека:Jersey blue.svg|20п]] Генерален пласман [[Тирено-Адријатико 2014|Тирено-Адријатико]]
::1. Етапа 4
: 2. Генерален пласман [[Волта а Каталуња 2014|Волта а Каталуња]]
: 2. Генерален пласман [[Критериум дуди Дофине 2014|Критериум дуди Дофине]]
: 6. [[Милано-Торино]]
;2015
| style="text-align:center;" |
|- align="center"
| style="text-align:center;" | '''[[Критериум дуди Дофине]]'''
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |[[Критериум дуди Дофине Либере 2005|СО]]
| style="text-align:center;" |—
| style="background:#ddf; |[[Критериум дуди Дофине Либере 2007|6]]
| style="text-align:center;" |—
| style="background:#ddf;" |[[Критериум дуди Дофине Либере 2009|3]]
| style="background:#ddf;" |[[Критериум дуди Дофине 2010|2]]
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |[[Критериум дуди Дофине 2013|10]]
| style="background:#ddf;" |[[Критериум дуди Дофине 2014|2]]
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |