Разлика помеѓу преработките на „Гран при Монтреал“

Додадени 166 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
| region = [[Монтреал]], [[Квебек]], [[Канада]]
| localnames = ''Grand Prix Cycliste de Montréal'' {{fr}}
| nickname =
| discipline = [[Друмски велосипедизам]]
| competition = [[Светска турнеја UCI]]
| director =
| first = {{start date|2010}}
| number = 56 (до 20142015)
| final =
| firstwinner = {{атлетзнаме|[[Роберт Гесинк]]|ХОЛ}}
| mostwins = ''Нема повеќекратни победници''
| mostrecent = {{атлетзнаме|[[СајмонТим ГерансВеленс]]|АВСБЕЛ}}
}}
 
{{Cycling past winner rider|year=[[Гран при Монтреал 2013|2013]]|name={{sortname|Петер|Саган}}|nat=СВК|natvar=|team={{ct|CAN|2013}}}}
{{Cycling past winner rider|year=[[Гран при Монтреал 2014|2014]]|name={{sortname|Сајмон|Геранс}}|nat=АВС|natvar=|team={{ct|OGE|2014}}}}
{{Cycling past winner rider|year=[[Гран при Монтреал 2015|2015]]|name={{sortname|Тим|Веленс}}|nat=БЕЛ|natvar=|team={{ct|LTS|2015}}}}
{{Cycling past winner end}}
 
{{Ризница-ред|Grand Prix Cycliste de Montréal}}
* [http://gpcqm.ca/ Официјална страница]
* {{Cycling archives race|21145}}
* {{ProCyclingStats}}
 
{{Светска турнеја UCI}}