Разлика помеѓу преработките на „Јованка Радичевиќ“

| image = [[Податотека:Radicevic.jpg|220px]]
| fullname =
| nationality = Црногоркацрногорка
| birth_date = {{birth date and age|1986|10|23|df=y}}
| birth_place = [[Титоград]], [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија|СФР Југославија]]
| height = {{convert|1.69|m|abbr=on}}
| weight = {{convert|66|kg|lb}}
| position = Деснодесно крило
| currentclub = {{flagicon|MKD}} [[ЖРК Вардар]]
| clubnumber = 4
| nationalteam = [[Рукометна репрезентација на Црна Гора|Црна Гора]]
| nationalcaps(goals) = '''94''' (510)
| ntupdate = 4 Декемвридекември 2012
| medaltemplates =
{{MedalOlympic}}
 
Јованка Радичевиќ е стандардна репрезентативка во составот на репрезентацијата на Црна Гора со која го освои 6.место на СП 2010, а во 2012 стана олимписки вицешампион на ОИ во Лондон и европски првак на ЕП 2012 во Србија. На европското првенство во Србија, Радичевиќ беше прогласена за најдобро десно крило во Европа во ол-стар тимот на шампионатот.
 
[[Категорија:Ракометарки]]
[[Категорија:Живи луѓе]]