Разлика помеѓу преработките на „Манастир“

Додадени 203 бајти ,  пред 4 години
(дополнување)
Манастирот се јавува како тема во [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Манастир“ - песна на германскиот поет [[Рајнер Марија Рилке]].<ref>Рајнер Марија Рилке, ''Искуство тишине''. Београд: Paideia, 2014, стр. 94.</ref>
* „Руски манастир“ - песна на српскиот поет [[Миодраг Павловиќ]].<ref>Miodrag Pavlović, ''Izabrane pesme''. Beograd: Rad, 1979, стр. 112-113.</ref>
 
== Наводи ==