Разлика помеѓу преработките на „Муртино“

Додадени 642 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
 
== Историja ==
[[Податотека:Assembly of Municipality Murtino.JPG|thumb|десно|250px|Поранешната општинска зграда]]
 
[[Податотека:Village pump - Murtino.JPG|thumb|десно|250px|Селска чешма]]
[[Податотека:St. George's Church (Murtino) (1).JPG|thumb|десно|250px| [[Црква „Св. Ѓорѓи“ - Муртино|Црква „Св. Ѓорѓи“]]]]
[[Податотека:Evangelical Methodist Church - Murtino.JPG|thumb|десно|200px| [[Евангелско-методистичка црква (Муртино)|Евангелско-методистичка црква]] ]]
Првите податоци за селото потекнуваат уште од турско време, кога првобитната местоположба на селото била на ридот кој се наоѓа на [[Беласица]], јужно од сегашната положба на селото. Сегашната местоположба е некогашен чифлик на турскиот [[бег]]. Се верува дека името на селото потекнува од бегот Мурат, кому и му припаѓал и чифликот.