Разлика помеѓу преработките на „Мозаик“

Одземени 2 бајти ,  пред 5 години
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
'''Мозаикот''' претставува редење природен [[камен]] или мали, префабрикувани коцки од различен материјал (пр. [[стакло]], [[керамика]]) во разни [[орнамент]]и или [[Слика|слики]]. Овие коцкички, во склад со претходно изработен нацрт, се втиснуваат во се уште свеж малтер, а потоа површината се полира заради израмнување.
 
== ИсторијатИсторија ==
Најстарите мозаици во боја, изработени од глинени топчиња, се пронајдени во [[Вавилон]] и потекнуваат од IV век п.н.е.<ref>[http://www.thejoyofshards.co.uk/history/index.shtml Историја на мозаичната уметност] ([[англиски јазик|анг.]])</ref> Во V век п.н.е. во [[Стара Грција|Грција]] се изработувале мозаици од бели и црни измазнети речни камења. Мозаиците во боја, кои можеле да имитираат [[Илузија|илузионизам]] и светлосни ефекти, се појавуваат во периодот на [[Хеленистички период|хеленизмот]]. Како значајно средство за изразување, мозаиците биле застапени и во [[Римски период|римската]] уметност и тоа пред се, подните мозаици. Мозаиците имале значење и во [[Рано христијанство|ранохристијанската]] и во [[Византија|византиската]] уметност. Со употреба на златни плочки мозаиците добиле нови карактер и пред се се користеле за украсување на [[таван]]ите и [[ѕид]]овите.
[[Податотека:Spomenik5 detail.JPG|thumb|left|200px|Детаљ од мозаикот на [[Споменик на слободата (Кочани)|Споменикот на слободата]] во [[Кочани]]]]
Анонимен корисник