Разлика помеѓу преработките на „Устав на ВМОРО“

Додадени 96 бајти ,  пред 4 години
→‎Карактеристики: Уставот на ВМОРО
(→‎Карактеристики: Уставот на ВМОРО)
 
== Карактеристики ==
[[Податотека:Ustav20VMORO.jpg|250px|мини|лево|Уставот на ВМОРО]]
 
Со овој устав организацијата формално - правно е именувана во Внатрешна македоно - одринска револуционерна организација. Уставот се состои од 18 члена поделени во 5 глави.
 
3.626

уредувања