Разлика помеѓу преработките на „Лешок“

Додадени 235 бајти ,  пред 5 години
+фото
(+фото)
 
== Историja ==
[[Податотека:Dokument od selska opstinska uprava Lesok, 1918.JPG|мини|десно|Документ со печат од Лешочката селска општинска управа, од 5 јуни 1918 година.]]
Лешок се споменува на почетокот на [[среден век|средниот век]] како градска населба под името '''Леген Град'''. За него сведочат археолошките остатоци, од кои најпознато е [[Лешочкото Кале]].