Разлика помеѓу преработките на „Џовани Пјерлуиџи де Палестрина“

с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
[[Податотека:Giovanni Pierluigi da Palestrina.jpg|thumb|280px|{{PAGENAME}}]]
 
'''{{PAGENAME}}''' ([[3 февруари]] [[1525]] или [[2 февруари]] [[1526]] – [[2 февруари]] [[1594]])<ref name=Grove>''The New Grove Dictionary of Music and Musicians'', 2nd ed., s.v. "Palestrina, Giovanni Pierluigi da" by Lewis Lockwood, Noel O'Regan, and Jessie Ann Owens.</ref> бил еден од најголемите уметници на [[16 век]]. Најверојатно е роден во местото [[Палестрина]], во близина на [[Рим]]. Како мал пеел во детскиот [[хор]], а потоа својата пејачка кариера ја продолжил во црквата [[Црква Санта Марија Маџоре|Санта Марија Маџоре]]. По кратко време, кое го поминал во Палестрина како оргулист и капел-мајсторкапелмајстор, тогаш почнал и да компонира. Во [[1551]] година, се вратил во [[Рим]], каде што работел до крајот на животот во разни цркви и капели како пејач или диригент. Кога станал диригент на хорот во црквата Санта Марија Маџоре ([[1561]]) се случило најзначајното „спасување на полифонијата“. Кога ги слушнале овие композиции со јасно разбирлив текст, членовите на Тридентанскиот Конзул, биле воодушевени и решиле да не го забранат изведувањето на полифоните дела во црквата.
 
Компонирал исклучиво вокални полифони акапела дела со големо изразување на мистериозни расположенија и длабоки чувства, потресно прикажувајќи болка. Од фламанските композитори ја презел нивната [[полифонија]] и одлично ја совладал композиторската техника, постигнувајќи силно влијание во единството на контрапунктското и хармонското размислување.
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Палестрина де, Џовани Перлуиџи}}
[[Категорија:Италијански композитори]]
[[Категорија:Ренесансни композитори]]