Разлика помеѓу преработките на „Жан Батист Перен“

Додадени 4 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
|image_size =
|caption = Перен во 1926
|birth_date = {{роденbirth date|1870|9|30|df=y}}
|birth_place = [[Лил]], [[Франција]]
|death_date = {{починалdeath date and age|1942|4|17|1870|9|30|df=y}}
|death_place = [[Њујорк (град)]], [[Соединети Американски Држави|САД]]
|nationality = [[Франција]]
 
===Млади години===
Перин бил роден во [[Лил]], [[Франција]] и се образувал во [[Висока нормална школа|Високата нормална школа]], големо елитно училиште во [[Париз]]. Тој станал асистент во школота во период од 1894–97 кога почнал да ги проучува [[катодни зраци|катодните зраци]] и [[рендгенски зраци|рендгенските зраци]]. Тој бил награден со дипломата ''доктор на науки'' во 1897. Истата година тој бил назначен за доцент во [[физичка хемија]] на [[Сорбона]], [[Париз]]. Тој станал професор на Универзитетот во 1910 година, каде работел се до [[Германска окупација на Франција|Германскатагерманската окупација на Франција за време на Втората светска војна]].
 
===Истражувања и постигнувања===