Разлика помеѓу преработките на „Жан Батист Перен“

Додадени 104 бајти ,  пред 4 години
 
===Млади години===
Перин бил роден во [[Лил]], [[Франција]] и учелсе образувал во [[ВисокоВисока Нормалнонормална Школошкола|Високата нормална школа]],големото големо елитно училиште во [[Париз]]. Тој станал асистент во школотошколота во период од 1894–97 кога почнал да ги проучува [[катодни зраци|катодните зраци]] и [[рендгенски зраци|рендгенските зраци]]. Тој бил награден со дипломата ''доктор на науки'' (PhD) во 1897. Истата година тој бил назначен за доцент во [[физичка хемија]] на [[Универзитетот во Париз|СорбонСорбона]], [[Париз]]. Тој станал професор на Универзитетот во 1910 година, каде работел се до [[Германска окупација на Франција|Германската окупација на Франција за време на Втората светска војна]].
 
===Истражувања и постигнувања===