Разлика помеѓу преработките на „Жан Батист Перен“

Додадени 3 бајти ,  пред 4 години
(Создадена страница со: {{Infobox scientist |name = Жан Батист Перен |image =Jean Perrin 1926.jpg |image_size = |caption = П...)
 
===Истражувања и постигнувања===
[[File:Jean Perrin 1908.jpg|thumb|235px|Жан Перен во 1908]]
Во 1895, Перен покажал дека катодните зраци биле со негативен електричен полнеж во природата. Тој го одредил Авогадовиот број (познат како [[Авогадров број|АогадроваАвогадрова константа]]) со неколку метофиметоди. Тој ја објаснил [[соларна енергија|соларната енергија]] како последица на [[термонуклеарни реакции]] на [[водород]].
 
Откако [[Алберт Ајнштајн]] во 1905 го објавил неговото теориско објаснување за [[Брауново движење|Брауновото движење]] во законите на [[атом]]ите, Перен ја ,,направил’’ експерименталната работа за да го тестира и ги потврдил предвидувањата на Ајнштајн, со која што ја решил долговековната расправија за [[атомистика]]та на [[Џон Далтон]]. [[Карл Бенедикс]] тврдел дека Перен треба да ја освои [[Нобеловата награда во физика]]; Перен ја примил наградата во 1926. година за овој негов труд но и други работи поврзани со дисконтинуираната структура на материјата, која и става конечен крај на [[Историја на молекулата|долгата битка]] за прашањето на физичката реалност на молекулите.<ref>{{cite book |url= https://books.google.co.uk/books?id=UQ3_ZwdrUUwC&lpg=PA144&dq=Carl%20Benedicks&pg=PA144#v=onepage&q=Carl%20Benedicks&f=false |title= Nobel Laureates and Twentieth-Century Physics |pages= 114–116 |publisher= [[Cambridge University Press]] |isbn= 0521540089 |author= Mauro Dardo|year= 2004 |accessdate= 13 February 2014}}</ref>
4

уредувања