Разлика помеѓу преработките на „Јаглехидрат“

Нема измена во големината ,  пред 5 години
Замена на Image:Starchy-foods..jpg со Image:Wheat_products.jpg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: Remove double period).
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(Замена на Image:Starchy-foods..jpg со Image:Wheat_products.jpg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: Remove double period).)
[[Податотека:starchy-foods.Wheat products.jpg|thumb|[[Житарици|Житните]] производи се богат извор на комплексни јаглехидрати.]]
'''Јаглехидратите''', уште познати и како '''глициди''' или '''шеќери''' се [[Органско соединение|органски соединенија]] чијашто [[молекула]] е изградена од трите [[биогени елементи]]: [[јаглерод]], [[водород]] и [[кислород]]. Имаат општа [[хемиска формула]] C<sub>n</sub>(H<sub>2</sub>O)<sub>n</sub>. Тие се универзална и мошне битна состојка на сите живи [[Организам|организми]]. Карактеристично за јаглехидратите е што можат да се сврзат со други органски материи и да градат [[Комплекс (хемија)|комплекси]] (со [[белковини]]те градат [[гликобелковини]], со [[липид]]ите градат [[гликолипид]]и и слично).