Разлика помеѓу преработките на „Референдум во Македонија (2004)“

с
Отстрането уредувањето на 77.29.194.205 (разговор), вратено на последната верзија на Buli
с (Отстрането уредувањето на 77.29.194.205 (разговор), вратено на последната верзија на Buli)
На референдумот мнозинството се искажало против новата територијална поделба, но референдумот не бил успешен поради тоа што не бил постигнат законски потребниот процент од 51% излезеност на вкупното население.
 
Иницијатор за собирање на потписите бил [[Светски македонски конгрес|Светскиот македонски конгрес]] и ВМРО-ДПМНЕ.
 
== Причини за референдумот ==